tychy.info

Wiadomości

  • 29 listopada 2022

Oczyszczacze powietrza a zdrowie Twojego dziecka

Materiał partnera:

Zdrowie dziecka jest dla nas najważniejszą wartością i jako rodzice zrobimy wszystko, by nasze maluchy rosły zdrowe i szczęśliwe. Troska o zdrowie naszych pociech często spędza nam sen z powiek. Nawet najmniejsza infekcja powoduje, że w głowie przewijają się tysiące myśli jak pomóc i co zrobić, by dziecko poczuło się lepiej. Zdrowa i zbilansowana dieta, dbanie o rozwój społeczny, psychiczny i emocjonalny, profilaktyczne szczepienia, czy regularna aktywność fizyczna - wszystkie te czynniki wpływają na zachowanie dobrego zdrowia. Jak jednak jeszcze można je polepszyć?

dzieckowdomu


Powietrze w domu - czy wpływa na zdrowie maluszka?Zanieczyszczone powietrze jest bardzo częstą przyczyną przewlekłego kaszlu. Nasila także objawy chorobowe u alergików. Obecne w pomieszczeniach - szczególnie tych rzadko wietrzonych - zanieczyszczenia zostają wchłaniane do organizmu podczas oddychania i docelowo pogarszają jakość pracy płuc. Przekłada się to na obniżenie odporności i większe ryzyko łapania różnego rodzaju infekcji. Zanieczyszczone powietrze w mieszkaniach wpływa także negatywnie na proces zdrowienia, często przedłużając trwający w organizmie stan zapalny.

Małe dzieci są szczególnie narażone na skutki zanieczyszczonego powietrza, gdyż narządy w ich organizmach nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Przewlekłe narażenie na substancje toksyczne krążące w powietrzu, którym dziecko na co dzień oddycha może powodować problemy ze zdrowiem nawet w wieku dorosłym.

Warto z tego względu zainwestować w sprzęt taki jak na przykład oczyszczacz Dyson już na etapie szykowania wyprawki dla nowego członka rodziny. To właśnie niemowlęta są najbardziej narażone na unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia i narażenie na nie już od pierwszych dni życia może warunkować występowanie na późniejszym etapie rozwoju problemów zdrowotnych.

Oczyszczanie powietrza - czy ma sens u osób, które nie są alergikami?Przyjęło się, że to właśnie alergicy wymagają szczególnej dbałości o czystość najbliższego otoczenia. Czy słusznie? W dzisiejszych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Wszechobecne zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie, a małe dzieci są jeszcze bardziej narażone na niebezpieczne skutki zanieczyszczonego środowiska.

O ile na stan powietrza na zewnątrz naszego domu nie mamy zbytnio wpływu, tak możemy zadbać o jakość i czystość powietrza w jego wnętrzu.

Jak działają oczyszczacze powietrza?Do głównych funkcji oczyszczaczy - jak sama nazwa mówi - należy oczyszczanie powietrza poprzez eliminację z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak: kurz, sierść zwierząt, roztocza, bakterie, wirusy, smog, czy alergeny. Przykładowo w pełni zautomatyzowane dzisiaj oczyszczacze powietrza Dyson usuwają 99,95% zanieczyszczeń o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra2.

Warto zadbać o powietrze w domu, przyczyni się to do lepszego samopoczucia zarówno naszego dziecka, jak i nas samych. Warto zaznaczyć, że oczyszczacze powietrza dzięki swojemu działaniu ograniczają także szerzenie się istniejących już infekcji, dzięki czemu nawet jeśli jeden z członków rodziny zachoruje, to mało prawdopodobne jest to, że zarazi innego domownika, gdyż oczyszczacz powietrza wyłapie wszystkie potencjalne wirusy czy bakterie.