Wiadomości

  • 30 listopada 2022
  • 6 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2557

Czy Tychy ograniczą w tym roku ozdoby świąteczne?

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wspomniał podczas listopadowej sesji Rady Miasta, że nie są planowane ograniczenia, jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne na terenie Tychów. Na ten cel przeznaczone zostanie w tym sezonie 500 tysięcy złotych.

Świąteczne iluminacje na Placu Baczyńskiego
Świąteczne iluminacje na Placu Baczyńskiego · fot. UM Tychy


- Modernizacja oświetlenia na terenie miasta spowodowała że płacimy za prąd 1/3 tego co płaciliśmy. Wprowadziliśmy też system automatyzacji oświetlenia ulic. Na razie nie mamy potrzeby oszczędzać z tych względów. Na energię mamy z zeszłego roku dwuletni kontrakt na 500 zł za megawatogodzinę. Od nowego roku, jak dojdzie VAT, będziemy płacić około tysiąc złotych. Nie musimy więc wyłączać oświetlenia, podobnie nie będziemy wprowadzać zmian, jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne. Nie będzie nowych elementów w stosunku do ubiegłego roku, ale nie będzie też ograniczeń - poinformował prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Podkreślił też, że jeżeli jakaś ulica nie jest oświetlona, to znaczy, że jest to awaria, którą należy zgłaszać do urzędu miasta. Nie wynika to natomiast z oszczędności.

O optymalizacji oświetlenia w mieście więcej piszemy w artykule: Oszczędności w Tychach. Testują system automatyzacji oświetlenia ulic.

Loading...


W mieście pojawią się m.in. choinki, kurtyny świetlne, oświetlenie latarni czy uliczne przewieszki. Montaż instalacji zakończy się w Mikołajki, 6 grudnia

W mieście pojawi pięć dużych choinek. Największa, dziesięciometrowa, stanie na placu Baczyńskiego. Pozostałe zamontowane zostaną na placu Św. Anny, placu Korfantego (osiedle K), na Rynku oraz po raz pierwszy na placu „pod Żyrafą”.

- Sześciometrowa choinka z bombek w kolorze srebrnym, która w ubiegłym roku ozdabiała rondo ks. Szkatuły, w tym roku stanie w pobliżu Pomnika Walki i Pracy. Dzięki temu świąteczną atmosferę będą mogli poczuć nie tylko mieszkańcy spacerujący po parku, ale także w dużej mierze osoby korzystające ze sztucznego lodowiska - wyjaśnia Anna Warzecha, naczelniczka Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Tychach.

Tradycyjnie oświetlone zostaną latarnie oraz fontanna na placu Baczyńskiego, a na Rynku ponownie pojawi się kurtyna świetlna na drzewach. Rozświetlone zostaną także latarnie na ul. Bocheńskiego, ul. Katowickiej, al. Bielskiej i al. Niepodległości oraz uliczne przewieszki na ul. Grota-Roweckiego oraz ul. Dmowskiego. Świąteczne „Wesołych Świąt” będzie także towarzyszyło napisowi „Tychy”, który znajduje się obok Urzędu Miasta przy Al. Niepodległości.

Montaż świątecznego oświetlenia w Tychach - 11.2022 · fot. UM Tychy


- Tychy oraz inne miasta skupione wokół Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisały w ubiegłym roku wspólną, dwuletnią umowę na zakup energii elektrycznej. Gwarantuje ona stałą cenę za prąd, dzięki czemu mimo rosnących cen, będziemy mogli poczuć w naszym mieście magię świąt w takim wymiarze, jak w poprzednich latach - wyjaśnia Andrzej Dziuba, prezydent miasta.

Świąteczne iluminacje będą rozświetlały miasto do 15 stycznia. Wówczas rozpocznie się demontaż świątecznych dekoracji.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów wyda z kolei ok. 158 tysięcy złotych na świąteczną aranżację 11 tyskich rond i jednego ze skrzyżowań w mieście.

Na większości rond przystrojone zostaną rosnące tam krzewy i drzewa. Duża choinka u zbiegu ulic Cienistej, Begonii i Harcerskiej zostanie przystrojona kolorowymi lampkami. Na rondzie „Żwakowskim”, „Skałka”, „Harcerskim” oraz na rondzie „Polonia” dekoracjami z ledowych sznurów zostaną przystrojone drzewa.

Na rondzie „Sybiraków” oraz „Lwowskim” pojawią się m.in. ozdoby na latarniach, a na rondzie Sublańskim (u zbiegu ulic Harcerskiej i Żakowskiej) dekoracje w kształcie świątecznych prezentów. Na rondzie „Św. Jadwigi” zamontowane zostanie ledowe drzewko, a na rondzie „Serdeczna-Oświęcimska” pojawi się żywa choinka.

Kule świetlne zostaną rozwieszone nad rondem Paprocańskim oraz na rondzie przy dworcu PKP. Na rondzie Myśliwska-Legionów zostaną ozdobione latarnie, a na rondzie „Cassino” ozdoba świetlna - czerwony prezent z wstążką.

Świąteczne iluminacje będą rozświetlały miasto do 15 stycznia. Wówczas rozpocznie się demontaż świątecznych dekoracji.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.