Wiadomości

  • 24 listopada 2022
  • 29 listopada 2022
  • wyświetleń: 2947

In vitro dla mieszkańców Tychów z budżetu miasta

Rada Miasta Tychy podczas sesji w czwartek, 24 listopada zdecydowała o wdrożeniu miejskiego programu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro dla mieszkańców Tychów na lata 2022-2025. Miasto przeznaczy na jego realizację łącznie 750 tysięcy złotych. Skorzysta 75 par spełniających kryteria kwalifikacji. Program ma przyczynić się do poprawy wskaźników demograficznych miasta. Uchwałę przyjęto wymaganą większością głosów, ale nie wszyscy radni byli "za"...

ojciec, dziecko
Rusza program dofinansowania leczenia metodą in vitro dla mieszkańców Tychów z budżetu miasta · fot. ZUS


Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20 - 42 lat (według rocznika urodzenia);
  • spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • są mieszkańcami miasta Tychy oraz rozliczają podatek od dochodów osobistych (PIT) w Tychach;
  • wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.


- Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do skorzystania z dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji. Warunkiem niezbędnym uzyskania dofinansowania jest zakwalifikowanie pary do programu oraz przeprowadzenie co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka zakwalifikowanym parom u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wyczerpane - mówi Iwona Bińkowska - naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w UM Tychy.

Pary otrzymają dofinansowanie nawet 100% kosztów, jednak nie więcej niż 10 000 zł na jedną procedurę zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub dofinansowanie do wysokości 100% kosztów, łącznie nie więcej niż 4 000 zł jednej procedury adopcji zarodka.

W latach 2023-2025 miasto przeznaczy na jego realizację 750 000 zł dla 75 par spełniających kryteria kwalifikacji.

Za uchwałą głosowało 15 radnych, przeciw było 4 radnych, od głosu wstrzymały się 3 osoby. Uchwała została więc przyjęta wymaganą większością głosów, na co część samorządowców zareagowała brawami.

in vitro głosowanie


Warto wspomnieć, że pierwszą uchwałę dotyczącą realizacji w Tychach programu in vitro w mieście Rada Miasta przyjęła 28 października 2021 roku. Uchwała dotyczyła przystąpienia do opracowania projektu takiego programu.

- To był pierwszy krok. Radni dali zielone światło do realizacji programu. Kolejnym było opracowanie przez specjalistów szczegółowych zasad funkcjonowania programu oraz uzyskanie pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która pozwala nam na wdrożenie, rozpoczęcie i finansowanie programu polityki zdrowotnej. Procedury w tego typu sprawach trwają długo, wiem, że wiele par w naszym mieście z niecierpliwością czeka na moment, kiedy będą mogli z programu skorzystać. Dziś już mogę powiedzieć - ruszamy z programem, możecie liczyć na wsparcie tyskiego samorządu w spełnieniu marzenia o posiadaniu potomstwa - komentuje Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

- Dziękuję radnym - inicjatorom tego programu oraz tym wszystkim z Rady Miasta Tychy, którzy zagłosowali na realizacją programu - dodał M. Gramatyka.

- Chcemy wspomóc te pary w realizacji marzeń o posiadaniu potomstwa - mówi Maciej Jędrzejko Radny Rady Miasta Tychy, z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. - Jako lekarz ginekolog wiem, jak ogromnym cierpieniem dla kobiet może być brak możliwości posiadania dziecka. Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo zdecydować, czy chce skorzystać z możliwości jakie daje metoda in vitro - mówi Maciej Jędrzejko.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy realizować taki program w naszym mieście i pomóc osobom, które są po licznych, często wieloletnich próbach i staraniach o dziecko. Te osoby już wiele wycierpiały i będą z pewnością świadomymi rodzicami. Takim ludziom trzeba pomagać - mówi Anna Krzystyniak - radna Rady Miasta Tychy, Klub Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby.

Do tej pory podobne programy realizują m.in. Mysłowice, Sosnowiec i Częstochowa.

in vitro
Zapłodnienie in vitro · fot. pixabay.com


Przedstawicielka stowarzyszenia na rzecz leczenia niepłodności omówiła projekt podczas sesji Rady MiastaProjekt omówiła Marta Górna, która reprezentuje stowarzyszenie na rzecz leczenia niepłodności i wspierania adopcji "Nasz bocian".

- Program został przygotowany specjalnie dla mieszkańców Tychów, mamy wszystkie dane populacyjne, dotyczące tyszan. Mam nadzieję, że program przełoży się na sukces samorządu i na szczęście mieszkańców. Niepłodność dotyka dziś co 5 parę starającą się o dziecko, jednak nie wszyscy mamy świadomość, czym ona jest i kiedy o niej mówimy. Mówimy o niej wtedy, gdy parze nie udaje się zajść w ciążę spontanicznie, starając się o nią starając przez rok. Są od tego wyjątki m.in. kiedy kobieta jest w wieku powyżej 35 lat i kiedy jest obarczona problemami zdrowotnymi, które mogą rzutować na płodność. Warto rozpocząć diagnostykę już po 6 miesiącach starań, ale te 6 lub 12 miesięcy w przypadku zdrowej młodej pary to naturalny czas, który jest potrzebny człowiekowi na to, żeby doczekać się ciąży i doczekać się potomstwa - wyjaśniała Marta Górna.

I wskazała, że bezpośrednim skutkiem niepłodności jest niezamierzona bezdzietność. Wprowadzając program profilaktyki zdrowotnej w zakresie zwalczania niepłodności, nie tylko dbamy o to, żeby mieszkańcy mieli dostęp do leczenia, które jest im potrzebne, ale także o to, by poprawić wskaźniki demograficzne miasta. Borykamy się z ujemnym przyrostem naturalnym i zbyt niską dzietnością. Rolą tego programu jest to, by tym zjawiskom przeciwdziałać.

- Warto pamiętać, że in vitro nie jest jedyną metodą leczenia niepłodności. Tych metod jest więcej, w dużym skrócie można je podzielić na: metody farmakologiczne, kiedy wystarczy z pomocą leków wywołać owulację czy przywrócić rytmiczność cyklu kobiety. Drugą grupą są metody chirurgiczne, kiedy np. stwierdzimy polipy wewnątrz macicy, które można wyciąć, albo stwierdza się żylaki powrózka nasiennego, które można usunąć i poprawić jakość nasienia u mężczyzny. Kiedy te metody zawodzą lub kiedy wyniki jednoznacznie wskazują, że nie są one rozwiązaniem medycznym dla danej pary, wtedy mówimy o metodach medycznie wspomaganej reprodukcji. Tutaj głównie mam na myśli inseminację oraz metodę in vitro - mówiła przedstawicielka stowarzyszenia.

in viro, mama, rodzice , rodzic, ciąża
Tychy będą finansować metodę in vitro · fot. pixabay.com


Wskazała, że metoda in vitro stosowana jest w dwóch sytuacjach. Albo wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodły, albo wtedy, kiedy diagnostyka pary jednoznacznie wskazuje, że nie ma innej szansy, na to, żeby para doczekała się dziecka. Jaką skuteczność ma in vitro? Bardzo wysoką, wynosi ona, w zależności o sytuacji klinicznej pary od 35 do 38 procent w przeliczeniu na 1 cykl in vitro.

- Każdego roku na świecie rodzi się około 350 tysięcy dzieci dzięki metodzie in vitro (...). Wiemy, że dzięki 3 letniemu programowi rządowemu w latach 2013 - 2016 na świat przyszło ponad 22 tysiące dzieci. Pozwala nam to statystycznie obliczyć, że na pewno w Polsce ponad 100 tys. dzieci urodziło się dzięki in vitro - mówiła Marta Górna.

Podkreśliła także, że ustawa o leczeniu niepłodności, która weszła w życie w 2015 roku bardzo kategorycznie mówi o tym, że zarodów w Polsce niszczyć nie wolno. Nakłada bardzo surowe kary na tych, którzy przyczyniliby się do niszczenia zarodków. Jeżeli para, z której gamet zarodek powstał, nie zechce tego zarodka odebrać i urodzić z niego dziecka, bo ma już 2 lub 3 dzieci, albo kobieta ze względów zdrowotnych nie powinna zachodzić w kolejną ciążę lub też gdy para się rozstaje i kolejne dziecko nie może przyjść na świat w tej rodzinie, to zarodki są przekazywane parom, które nie mogą zajść w ciążę ze swoimi gametami bądź rodzice są nosicielami chorób genetycznych i dziecko mogłoby być terminalnie chore.

Loading...


Wskazała, że kolejnym mitem, z którym się mierzymy w Polsce jest to, że in vitro pozwala na wybranie dziecka pod względem płci. Jedyna sytuacja na wybór zarodka jest dopuszczalna, kiedy rodzice są nosicielami chorób genetycznych. Wówczas para już o tym wie, bo ma albo miała chore dziecko. Wtedy zarodki są poddane badaniu i transferowane do ciała kobiety są tylko te zdrowe.

Jak wspominała przedstawicielka stowarzyszenia "Nasz bocian", koszt leczenia in vitro w jednym cyklu to kilkanaście do 20 tysięcy zł, a w toku leczenia takich cykli wystarczy jeden, a czasami trzeba trzech. Dla rodziny jest to ogromny wydatek.

- Jest kilka powodów, dla których warto, by Tychy zainwestowały w program in vitro. Programy te są bardzo skuteczne. Gminy, które już zainwestowały, chwalą się doskonałymi rezultatami. Okazuje się, że skuteczność miejskich programów sięga nawet 47 procent. (...) Jeżeli mamy szansę na to, żeby urodziło się 5 procent więcej dzieci - kilkanaście, kilkadziesiąt nowych obywateli miasta, powinniśmy po prostu z tej szansy skorzystać - dodała Marta Górna.

Zdaniem radnych - były głosy za i przeciwNa sesji program komentowali niektórzy radni:

- Od 20 lat zajmuję się leczeniem niepłodności, kwalifikuję pacjentki do in vitro. Ponad 70 procent moich pacjentek zachodzi w ciążę dzięki in vitro. W tej chwili rodność kobiet w Polsce jest poniżej 1,4 , to znaczy że zastępowalność pokoleń w Polsce nie istnieje, nie będzie kto miał pracować na nasze emerytury. My radni jesteśmy po to, żeby ludzie w tym mieście byli szczęśliwi. Dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia to coś, co poprawia zaufanie ludzi do władz i opieki zdrowotnej. (...) To nie jest metoda, w której niszczy się zarodki. Możliwa jest adopcja zarodków przez osoby które nie mogą ich wygenerować. Dla niektórych osób jest to ostatnia, jedyna szansa na zajście w ciążę, np. dla kobiet z endometriozą. Mój apel do wszystkich radnych z obu stron: nie odbierajmy tym ludziom szansy na posiadanie własnego dziecka! Dlatego proszę wszystkich radnych o pozytywne przegłosowanie tego projektu uchwały - powiedział podczas sesji radny i ginekolog, Maciej Jędrzejko.

Sesja Rady Miasta w dniu 24 listopada
Sesja Rady Miasta w dniu 24 listopada · fot. UM Tychy


Następnie głos zabrała radna PiS Aleksandra Wysocka-Siembiga:

- Jestem osobą wierzącą i nie wyobrażam sobie zagłosować za tym projektem. Miałam nadzieję, że na sesji, oprócz autorki programu, pojawi się ktoś, kto opowie nam o minusach i wadach programu i wtedy będziemy mogli sobie wyrobić na ten temat nasze zdanie. Znalazłam dziś w skrzynce pismo, ulotkę "in vitro - za jaka cenę". Rozumiem, że to nasi mieszkańcy, którzy włożyli nam do skrytek tę informację proszą nas o to, byśmy się jednak zastanowili nad tym. Na początku sesji mówimy sobie "Szczęść Boże. Rozumiem, że wszyscy jesteśmy osobami wierzącymi. Kościół katolicki zabrania popierania takich programów, ponieważ jest to niezgodne z etyką. (...) W mojej ocenie jest to popieranie takiej ideologii i takiego biznesu. Mam jeszcze pytanie do osoby referującej program - powiedziała pani, że jest to program bardzo dobry, który będzie sukcesem. A ja mam pytanie - jeśli jest to para, która się zdecyduje na in vitro z miejskiego programu, dziecko się pojawi, a potem się wyprowadzi, to czy to będzie sukces dla naszego miasta? - powiedziała radna Aleksandra Wysocka-Siembiga.

Edyta Danielczyk dopytywała natomiast o to, kto będzie odpowiadał za kryteria przyjęcia do programu - czy będzie się to odbywało na podstawie PIT czy zameldowania. Wskazała, że jeśli jest to kwestia PIT-u, to wykluczamy rolników.

- Będzie można przedstawić PIT lub dowód zameldowania w mieście - poinformowała autorka projektu programu.

Patrycja Kosowska-Pawłowicz odniosła się do słów Aleksandry Wysockiej-Siembigi:

- Ja też jestem, osobą wierzącą, ale również jestem szczęśliwą mamą. Wokół mnie jest wiele osób borykających się z problemem niepłodności. Wydaje mi się, że każdy podejmie uchwałę zgodnie ze swoim sumieniem. Chyba każdy z nas na tej sali ma dziecko. Nie wyobrażam sobie, że miałabym teraz odebrać komuś możliwość leczenia albo wsparcie.

Do słów radnej A. Wysockiej-Siembigi odniósł się także Maciej Jędrzejko:

- Nikt nie zmusza do in vitro. Ks. prof. Józef Tischner powiedział, umierając, że cierpienie nie uszlachetnia. Brak możliwości zajścia w ciążę jest głębokim cierpieniem dla kobiet i trzeba zrobić wszystko, alby te kobiety mogły nie cierpieć. Wyobraźmy sobie, że jest wyznanie które zabrania przetaczania krwi... Czy mielibyśmy się podporządkować jego woli? Żyjemy w wolnym kraju i każdy może decydować za siebie. Nikt nikogo do in vitro nie zmusza - podkreślił.

Aleksandra Wysocka-Siembiga odparła:

- Ja też mam dzieci i nie odbieram prawa do posiadania dzieci. Moja bliska koleżanka adoptowała z mężem dziecko. Są też inne metody na posiadanie dziecka. Chciałam, zapytać, czy będziemy również czy pochylać nad innymi programami leczenia niepłodności? Na przykład nad naprotechnologią czy w innym sposobem? Czy możemy pomóc parom inaczej, niż poprzez metodę in vitro?

- Mamy 21 wiek, kierujemy się zasadami medycyny. Naprotechnologia nie jest uznana za metodę naukową, jest to metoda nieskuteczna. Refundowana przez rząd naprotechnologia dała nam tylko 70 urodzeń. Elementy tej metody są stosowane przy leczeniu każdej pacjentki. A są schorzenia, uniemożliwiające naturalne zajście w ciążę. Refundacja zapłodnienia in vitro przyczyniła się z kolei do ponad 21 tysięcy narodzin - powiedział dr Maciej Jędrzejko.

Część radnych wypowiedziała się w temacie in vitro także w mediach społecznościowych- Dziś, tak jak zapowiedziałem, będę głosował „za”. Chociaż aż się prosi, żeby powiedzieć, że będę głosować „przeciw” tym z PiS, co na komisjach Rady Miasta Tychy opowiadają niestworzone rzeczy. Odlecieli totalnie, majacząc coś o manipulacji genami, chińczykach, eutanazji czy o tym (ja nie żartuje), że in vitro to szatański wynalazek, dzięki któremu kosztem zabijania dzieci umożliwia się przyszłym rodzicom dobór koloru oczu. I to jeszcze parom, które nie mają ślubu kościelnego. Strach się bać - napisał na Facebooku radny Krzysztof Król.

- Dziś będę głosował za życiem. Będę głosował za miejskim programem in vitro dla tyszanek, choć koleżanki i koledzy z panującej partii nie zostawiają na programie suchej nitki. Z Gazety Polskiej rozdali radnym list, w którym napisane jest, że in vitro to spisek wielkiego przemysłu leczenia bezpłodności, przez który wykorzystywane są przyszłe matki. Że to eugenika i selekcja dzieci, a wspomniane matki są narażone na uszczerbki na zdrowiu, a dzieci poczęte in vitro zagrożone są wadami rozwojowymi i chorobami. Dziwne są tutaj dwie rzeczy - żadne te rewelacje nie są potwierdzone przez naukę, poza tym od kiedy przejmujecie się dobrem matek? Chyba nie od października 2020?

Loading...


- Jako rodzic i dziadek nie mógłbym postąpić inaczej. Dziś zagłosuję za in vitro. Jestem szczęśliwym ojcem i dziadkiem. Nie chwalę się, tylko zauważam jak oczywista jest to dla mnie rzecz. Jak oddychanie. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Rodzicielstwo to najważniejsze wyzwanie, przed jakim w życiu stanąłem. Prowadzenie interesu, organizowanie akcji charytatywnych, bycie radnym czy nawet walka z jaśnie nam panującymi to przy tym pikuś, „małe Miki”.

- Nie chcę tu wchodzić w moralne dysputy, bo nie jestem żadnym moralistą. Ja rozumuję bardzo prosto - dzieci są sensem naszego życia, a wszystko, co nadaje temu życiu sens, jest dobre. Jako rodzic i dziadek nie mógłbym postąpić inaczej - dodał.

- Razem z koleżankami i kolegami z Rady Miasta Tychy przyjęliśmy 28 października 2021 roku projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro - dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025”. Dziś, mam nadzieję, uda się przegłosować jego realizację - komentował.

- Szacuje się, że będzie mogło z niego skorzystać nawet 100 par z Tychów. W ramach programu zakłada się dofinansowanie do 100% kosztów - łącznie będzie to nie więcej niż 10 000 zł dla jednego zabiegu. Program finansowany będzie z budżetu gminy. Szacunkowy koszt wynosi milion złotych w perspektywie trzyletniej. Uchwała została przyjęta głosami „za” Klubu Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby (7), Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej (4) oraz radnych Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną (2).

Z tego miejsca chciałbym życzyć wszystkim przyszłym mamom i tatom wytrwałości i samozaparcia. Spełnienie marzeń o posiadaniu pełnej rodziny jest niezaprzeczalnym prawem każdego z nas. Jeżeli nauka i rozwój naszej wiedzy może pomóc spełnić te marzenia, powinniśmy popularyzować takie rozwiązania
- wskazał Krzysztof Król.

Loading...


Loading...


Loading...


Loading...


Loading...


Loading...


---

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że do zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy m.in. opracowanie i realizacja oraz ocena efektów programów polityki zdrowotnej wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy. Programy polityki zdrowotnej mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować jednostki samorządu terytorialnego. Programy profilaktyki zdrowotnej dotyczą m.in. istotnych problemów zdrowotnych, dotyczących całej lub określonej grupy świadczeniobiorców przy istniejących możliwościach ich eliminowania bądź ograniczenia. Mając na uwadze uchwałę z października 2021 roku w sprawie przystąpienia do opracowania projektu programu profilaktyki zdrowotnej pn. "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców miasta" oraz po uzyskaniu opinii warunkowo pozytywnej Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 8 lipca", wprowadza się program (...).

Z pełna treścią projektu można zapoznać się w biuletynie informacji publicznej - kliknij w link, by przejść do pliku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność uznawana jest za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka nawet 15%-20% par znajdujących się w wieku prokreacyjnym, tj. ok. 1,5 mln par (4% populacji ogółem). Około 2% z nich wymaga leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), co oznacza około 30 tys. par rocznie.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.