Wiadomości

  • 21 listopada 2022
  • 24 listopada 2022
  • wyświetleń: 1824

[ZDJĘCIA] Akcja "Świeć przykładem" w Tychach

W środę, 23 listopada w naszym mieście już po raz kolejny odbyła się akcja pod nazwą "Świeć przykładem". Tym razem w trosce o bezpieczeństwo pieszych na ulice miasta ruszyli policjanci, strażacy, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele mediów. Mieszkańcy otrzymywali odblaski oraz mieli okazję spróbować swoich umiejętności przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Akcja "Świeć przykładem" w Tychach - 23.11.2022 · fot. KMP Tychy


Opaski odblaskowe rozdawali mieszkańcom policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Tychach wspólnie z Radiem EXPRESS oraz portalem internetowym 112Tychy. Policję wspierali także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tychach oraz Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.

„Doświetleni” tyszanie teraz świecą przykładem i wiedzą, że noszenie odblasków nic ich nie kosztuje, a może uratować życie.

Wszyscy, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu i byli obecni w wyznaczonych punktach, mogli także liczyć na dawkę wiedzy na temat pierwszej pomocy. Mieszkańcy mieli okazję podnieść swoje umiejętności w wykonywaniu resuscytacji, ćwicząc na manekinie pod czujnym okiem strażaków. Najmłodsi z kolei mieli możliwość zobaczyć z bliska policyjne radiowozy oraz wóz strażacki.

- Bardzo dziękujemy wszystkim mundurowym oraz przedstawicielom mediów za wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Pieszym natomiast przypominamy, że noszenie odblasków znacząco wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Stawką nie są jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu - mówią tyscy policjanci.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz gdy szybko zapada zmrok, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów. Natomiast wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów, co znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Nosząc odblaski, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.