Wiadomości

  • 17 listopada 2022
  • wyświetleń: 864

Obywatele Syrii zatrzymani w Tychach. Ukryli się w ciężarówce

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli Syrii, którzy nielegalnie wjechali na terytorium Polski. Do zatrzymania cudzoziemców doszło podczas kontroli legalności pobytu przeprowadzonej w Tychach.

straż graniczna, ilustracja
Obywatele Syrii zatrzymani w Tychach. Ukryli się w ciężarówce · fot. Śląska Straż Graniczna


Informację o dwóch obcokrajowcach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu otrzymali od policji. O głosach dobiegających z wnętrza naczepy samochodu ciężarowego policję poinformowała ochrona składu celnego. Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przybyli na miejsce ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie.

Podczas wstępnych czynności, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono ich obywatelstwo i dane osobowe. Syryjczycy oświadczyli, że do naczepy zostali wpuszczeni przez nieznanego mężczyznę na terytorium Turcji. Cudzoziemcy zamierzali dotrzeć do Niemiec, a za przemyt zapłacili temu mężczyźnie po około 7 tysięcy dolarów. Przesłuchany w charakterze świadka kierowca nie miał świadomości, że w naczepie jego pojazdu podróżują jakieś osoby, a w podróż na terytorium RP udał się z Turcji, gdzie nastąpił załadunek jego samochodu.

Obywatelom Syrii został przedstawiony zarzut przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się na czas przekroczenia granicy państwowej w naczepie samochodu ciężarowego. Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Zostały również wszczęte wobec nich postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.