Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2022
  • wyświetleń: 3785

[Historyczne zdjęcie] Nostalgicznie o barze Pawilon

Tyska Galeria Sportu opublikowała zdjęcie tyskiego baru Pawilon i przytacza pewną historię... Miejsce odegrało ważną rolę w artykule redaktora Stefana Szczepłka sprzed 48 lat. Dziennikarz warszawskiego tygodnika „Piłka Nożna” wybrał się 18 sierpnia 1974 roku do Tychów na mecz debiutującego w ekstraklasie GKS-u.

Bar „Pawilon”
Bar „Pawilon” około 1963 roku · fot. Zygmunt Kubski, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach


W poszukiwaniu oznak atmosfery wielkiego wydarzenia red. Szczepłek przechadzał się po naszym mieście, aż dotarł do wspomnianego baru. I tak to opisał:

„(…) W barze przy ulicy Rewolucji Październikowej, interes robią panie za bufetem i kasjer w toalecie. O wolne miejsca trudno, kolejka kilkunastometrowa, każdy zamawia duże tyskie piwo, co druga osoba zagryza „płuckami na kwaśno” za 8,70 porcja. Tutaj króluje pan Mietek, tapicer, który - jak twierdzi - po raz pierwszy nie mógł zasnąć. - Panie, pierwsza liga! U nas tego jeszcze nie było! Niedługo Legia przyjedzie, ja już nie mogę. Rano pokłóciłem się z żoną - chciała z dziećmi spędzić niedzielę w Paprocanach i dopięła swego. Ja tam wolę z kolesiami. Razem pójdziemy na stadion. Ale niedziela, daj pan spokój! (…)”.

- Dziś redaktor Szczepłek jest legendą dziennikarstwa, autorem książek i laureatem wielu nagród. Kiedy podrzuciliśmy mu link do zdjęcia, był wyraźnie poruszony. Odpisał: „O Boże, nie pamiętałem. Ale super. Zachowam sobie. Dziękuję.” - mówią pracownicy Tyskiej Galerii Sportu.

Bar "Pawilon" od dawna nie istnieje, w jego miejscu działa sklep popularnej sieciówki spożywczej. GKS Tychy w ekstraklasie grał w latach 1974-77 i wciąż nie może do niej wrócić.

„Pawilon” znajdował się na rogu ul. Dębowej i al. Rew. Październikowej - obecnie al. Niepodległości.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach, Tyska Galeria Sportu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj