Wiadomości

  • 13 listopada 2022
  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 4955

[Historyczne zdjęcie] Po mszy aleją Bielską. Osiedle C, 1965 rok

Dziś w cyklu "Historyczne zdjęcie" Miasto Tychy z lat 60. XX wieku. Mieszkańcy po mszy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela idą aleją Bielską. W tle budynek mieszkalny wybudowany według niestandardowej technologii z wykorzystaniem betonu naparzanego.

Po mszy. Osiedle C, 1965 rok  , historyczne zdjęcie
Po mszy. Osiedle C, 1965 rok · fot. Andrzej Czyżewski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Fotografia przedstawia liczną grupę osób zmierzających deptakiem wzdłuż al. Bielskiej w kierunku osiedla C w Tychach - od lewej do prawej krawędzi kadru. Wracają z mszy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Sam kościół znajduje się poza kadrem.

Kobiety ubrane są w garsonki, mężczyźni w garnitury, dzieci zaś w sukienki, sweterki, krótkie spodenki - to prawdopodobnie lato. W prawym dolnym rogu kadru widać trójkątny płat zieleni, fragment trawnika.

Na drugim planie charakterystyczny wielorodzinny budynek mieszkalny. Jego elewacja przypomina szachownicę - części okienne następują naprzemiennie z loggiami.

Okna znajdują się na równi z licem budynku, loggia zaś sięgają w głąb. Przy części elewacji ustawiono rusztowanie. Budynek zwieńczony jest ażurową nadbudową, mieszczącą m.in. maszynownie wind. W oddali, przy lewej krawędzi kadru, widoczne są charakterystyczne zabudowania mieszkalne osiedla C, zwieńczone czterospadowymi dachami.

Po jeszcze więcej inspirujących kadrów z budowy miasta w latach 50.-80. XX wieku zapraszamy do wirtualnej mapy-archiwum „ABC - Architektura Bliżej Ciebie”: http://www.abc.tychy.pl. Tam znajdziecie 900 zdjęć 8 fotografów i prześledzicie blisko 40 lat historii tyskiej architektury.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj