Wiadomości

  • 4 listopada 2022
  • 7 listopada 2022
  • wyświetleń: 3437

Andrzej Borowiec z Gwardii Tychy mistrzem świata w ju-jitsu!

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi prezes i główny trener Gwardii Tychy wywalczył złoty medal, ponownie zostając mistrzem globu w kat. 94 kg (Masters).To już trzeci medal mistrzostw świata po dwóch krążkach z 2019 roku. To również szczególny dzień dla polskiego ju-jitsu, ponieważ Andrzej jest jedynym reprezentantem Polski w tym turnieju!

Andrzej Borowiec z Gwardii Tychy mistrzem świata w ju-jitsu - 10.2022 · fot. Gwardia Tychy


W kat. 94 kg zgłoszonych do turnieju było pięciu zawodników, jednak ostatecznie francuski judoka zweryfikowany został w wyższej kategorii. To dawało zawodnikom trzy walki każdy z każdym. Pierwsza walka Andrzeja z reprezentantem Iraku trwała blisko 15 minut (regularny czas walki to dwie minuty) i zakończyła się remisem 12:12 ze wskazaniem na przeciwnika. Kolejne pojedynki z zawodnikami z Indii i Iraku zakończyły się zdobyciem kompletu punktów 14:0 (wygrane przed czasem) na korzyść Andrzeja. Kategoria była bardzo wyrównana, ponieważ wszyscy wygrali po dwie walki. Po trzech pojedynkach Andrzej ostatecznie zebrał największą liczbę punktów (40 pkt, 28 pkt, 26 pkt, 0 pkt), zajmując pierwsze miejsce (lista na końcu galerii). To był dzień niezwykłych emocji, ciężkich walk i niepewności do samego końca.

Złoty medal MŚJJ wieńczy 10-miesięczny okres przygotowawczy rozpoczęty w styczniu przed MŚ Judo i następnie Ju-Jitsu. Ciężki cykl treningowy przyniósł rezultat w postaci złotego krążka, choć jest pewien niedosyt po turnieju w Krakowie. Ciekawostką jest fakt, że Andrzej na początku roku ważył 100 kg, a podczas oficjalnego ważenia w Abu Dhabi miał już 91 kg. Tylko ostatnich 4 dniach zrzucił aż 4 kg

Polski związek ju-jitsu aktualnie przechodzi trudny okres, w związku z brakiem finansowania wyjazdów kadry narodowej przez Ministerstwo Sportu. W tym momencie jedna z najlepszych drużyn świata jest uziemiona, a jedyną szansą na udział w turniejach międzynarodowych jest pokrywanie kosztów wyjazdu ze środków własnych. Ponieważ wyjazd do Emiratów Arabskich wiązał się z wydatkiem blisko 10 tysięcy złotych, nikt nie zdecydował się na udział w MŚ. W tym miejscu do akcji wkroczył strategiczny sponsor klubowy - firma #Beskid #Sport #Arena, która zobowiązała się do pokrycia kosztów wyjazdu.

- To naprawdę niezwykłe, jak wielkie serca ma zarząd BSA - komentują władze klubu.

ar / tychy.info

źródło: Gwardia Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.