tychy.info

Wiadomości

  • 3 listopada 2022

Jod - jakie znaczenie ma dla organizmu przy odchudzaniu?

Materiał partnera:

Jod jest jednym z pierwiastków, który wspiera funkcjonowanie całego organizmu. Nadmiar jak i niedobór jodu może być niebezpieczny dla zdrowia. Ma on znaczny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz stan psychiczny i fizyczny całego organizmu.

jod


Jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Odpowiada za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca oraz nerek. Jod występuje w przyrodzie jako jeden z mikroelementów, najwięcej zawiera go woda morska oraz wszystkie produkty pochodzenia oceanicznego i morskiego.

Właściwości jodu a utrata wagiJod jest niezbędny do produkowania hormonów tarczycy takich jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Hormony tarczycy stymulują przemianę materii, w tym zwiększają syntezę białka. Biorą udział podczas wytwarzania energii oraz w procesie oddychania komórkowego. Wspierają też utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i przyspieszają tym samym utratę wagi przy odchudzaniu. Niedobory jodu mogą powodować nieprawidłową pracę tarczycy, głównie niedoczynność, co skutkuje nadprogramowymi kilogramami. Więcej odnośnie takiej tematyki w serwisie topsuplementy.com .Warto więc przed zastosowaniem leczenia endokrynologicznego zbadać poziom jodu w organizmie. Czasami zwykła suplementacja przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów poprzez regulację pracy tarczycy.

Gdzie szukać jodu dla swojego organizmu?Jod jest mikroelementem, który występuje głównie w pożywieniu. Odnajdziemy go w niewielkim stopniu w wodzie pitnej. Wchłania go również skóra oraz układ oddechowy, jednak tylko na terenach nadmorskich możemy liczyć na takie uzupełnienie tego pierwiastka.

Zabierają ryby morskie, algi, owoce morza oraz rośliny, które rosną nieopodal terenów nadmorskich. Zawartość jodu w owocach, warzywach czy wodzie pitnej jest zależna od występowania tego pierwiastka w glebie i wodzie. Natomiast jeśli chodzi o produkty mleczne zależy to od obecności jodu w paszy spożywanej przez krowy. Od 1997 roku wprowadzono obowiązek jodowania soli, ale należy uważać na jakość soli i szerokim łukiem omijać tą z przeciwzbrylaczami. W ramach uzupełnienia jodu warto wybrać się nad morze.

Co poza utratą wagi może wspomóc jod?Prawidłowy poziom jodu w organizmie przyczyni się również do pięknych włosów i paznokci oraz skóry. Ze skóry znikną zaczerwienienia oraz suchość. Jod poprawi również zdrowie psychiczne, ponieważ wspiera działanie układu nerwowego, uspokaja i usprawnia myślenie. W przypadku dzieci wpływa na rozwój intelektualny. Jeśli odczuwasz brak energii, uczucie zmęczenia oraz przybieranie na wadze a dodatkowo towarzyszy ci uczucie chłodu przez cały dzień - warto sprawdzić czy przypadkiem nie masz niedoboru jodu. Odnośnie indywidualnej diety odwiedź stronę meridiasprzedam.plom.pl