Wiadomości

  • 2 listopada 2022
  • 6 listopada 2022
  • wyświetleń: 2214

Spada liczba decyzji budowlanych w Tychach

Rosnące ceny materiałów budowlanych, brak wykwalifikowanej kadry robotniczej, wysoka inflacja i wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych sprawiły, że widać zmiany na rynku budownictwa mieszkaniowego. W Tychach spadła liczba wydawanych pozwoleń na budowę.

Plac budowy budynków mieszkalnych
Budowa mieszkań · fot. Freepik.com


Jeszcze w 2020 roku liczba wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę w pierwszym półroczu roku wynosiła 404 (w II półroczu: 426). W roku ubiegłym wydano 400 decyzji w I półroczu oraz 350 w drugim. W tym roku, do końca czerwca takich pozwoleń wydano 199.

- W oparciu o dane związane z ruchem budowlanym dotyczącym wydawanych pozwoleń na budowę lata 2020 - 2022 widać wyraźne spadek pozwoleń na budowę nawet o połowę. Dotyczy to zwłaszcza segmentu budownictwa mieszkaniowego - zarówno jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego. To niepokojące zjawisko, które jeśli w następnych latach się utrzyma będzie oznaczało spadek oddawanych lokali mieszkalnych dla na terenie miasta - mówi Igor Śmietański - z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nieco lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o zgłoszenia. W pierwszym półroczu 2020 roku było ich 284, w drugim: 248. W roku 2021 do końca czerwca przyjęto 213 zgłoszeń, a w drugiej części roku 191. W 2022 roku wniosków o zgłoszenie wpłynęło 227.

Spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę to trend ogólnopolski. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), wynika, że w I połowie 2022 roku w porównaniu do I półrocza 2021 nastąpił ogólny spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.