tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 31 października 2022

Prezydent Tychów o obawach dot. dystrybucji węgla przez samorząd

Temat sprzedaży węgla przed samorządy budzi ostatnio bardzo dużo emocji. Andrzej Dziuba podkreślił, że zgadza się ze stanowiskiem wielu prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy mają duże obawy dotyczące tego pomysłu.

Reklama

węgiel, opał
Węgiel · fot. pixabay.com


- Ja również mam obawy. Wciąż czekamy na ustawę, rozporządzenia. Nie będę odnosił się też do tego, że znów samorządy muszą ratować sytuację w kryzysie - na ten temat też padło wiele gorzkich słów... Zawsze jednak priorytetem jest dobro mieszkańców dlatego podjąłem decyzję, że miasto Tychy zaangażuje się w zakup po preferencyjnych cenach węgla dla gospodarstw domowych w naszym mieście. Przygotowujemy się do tego, ale wszystkie szczegóły na ten temat podamy po wejściu w życie ustawy. Będę Was o tym informował - napisał Andrzej Dziuba w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: Sejm przyjął ustawę o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Na mocy tych przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. Teraz ustawa trafiła do Senatu.

Jeśli przepisy wejdą w życie, spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, będą PGE Paliwa i Węglokoks. Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, spółki, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą.

Spółki komunalne i gminy podejmujące się sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od tych transakcji. Ustawa upraszcza formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy (samorządy będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla).

Loading...

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.