tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 22 października 2022
  • 26 października 2022

[FOTO] W Tychach powstał mini ogród deszczowy. O co w tym chodzi?

W Tychach przy ul. Darwina powstał mini ogród deszczowy. Jest to jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2022.

Reklama

Mini ogród deszczowy przy ul. Darwina - 10.2022 · fot. UM Tychy


Ogród deszczowy wspomaga gospodarowanie wodą opadową na terenach zurbanizowanych oraz stanowi ozdobę miasta. Podczas intensywnych opadów deszczu nadmiar wody wpada do rabaty, która ukształtowana jest w formie niecki. W zagłębieniu nagromadzona woda opadowa wykorzystywana będzie przez rośliny, przenikać będzie kolejno przez utworzone warstwy i powoli będzie wsiąkać w grunt. Wierzchnia warstwa filtracyjna wysypana jest żwirem, kolejne to, przepuszczalna oraz drenażowa.

Ogrody deszczowe to jedna z możliwości reagowania na postępujące zmiany klimatyczne. Najważniejszym ich celem jest zatrzymanie wody opadowej (deszczowej) w miejscu, gdzie pada, czyli ograniczenie lokalnej suszy, podtopień przy gwałtownych deszczach. A co za tym idzie - polepszenie estetyki, mikroklimatu czy zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła.

W tyskim ogrodzie deszczowym zasadzono rośliny takie jak: kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, trzęślica modra, mięta nadwodna, krwawnica pospolita, sesleria jesienna, bodziszek czerwony, rudbekia błyskotliwa, bodziszek błotny, liatra kłosowa, liliowce.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.