tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 22 października 2022
  • 25 października 2022

Od 25 lat niosą pomoc psychologiczną mieszkańcom

Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” w Tychach już od 25 lat zapewnia mieszkańcom naszego miasta i okolic wsparcie oraz pomoc psychologiczną, organizuje warsztaty terapii, zajęcia edukacyjne czy treningi umiejętności społecznych. W czwartek, 20 października w Pasażu Kultury Andromeda odbyło się uroczyste spotkanie pracowników, podopiecznych z rodzinami i wszystkich osób zaangażowanych w działanie tego ośrodka.

Reklama

25 lat Środowiskowego Domu Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach - 20.10.2022 · fot. UM Tychy


Wydarzenie w tyskiej Andromedzie było okazją do podsumowania 25-lecia działalności "Mozaiki" i spotkania wszystkich osób zaanagażowanych w jej powstanie i funkcjonowanie.

Na spotkaniu obecni byli pierwsi dyrektorzy jednostki: Marianna Feith i Zygmunt Furgoł. Uroczyste gratulacje i podziękowania za lata działalności złożyli przedstawiciele miasta - Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych oraz Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

Jednostka powstała jako ośrodek wsparcia dziennego 1 września 1997 roku i do 31 grudnia 2019 roku pozostawała w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach. W wyniku zmian przepisów prawa od 1 stycznia 2020 roku funkcjonuje jako samodzielna jednostka organizacyjna Gminy Miasta Tychy pod nazwą Środowiskowy Dom Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach.

- Naszym celem jest wzmacnianie umiejętności społecznych, adaptacji w środowisku, w szczególności po hospitalizacji - mówiła Joanna Szybalska-Kucharczyk, Kierownik ŚDS "MOZAIKA" w Tychach i dodała: - Zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejszą rzeczą dla osoby z zaburzeniami psychicznymi jest akceptacja choroby, przestrzeganie reżimu farmakologicznego oraz wsparcie najbliższego otoczenia. Dlatego ściśle współpracujemy także z rodzinami uczestników. Są to elementy niezbędne w procesie zdrowienia.

25 lat Środowiskowego Domu Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach - 20.10.2022
25 lat Środowiskowego Domu Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach - 20.10.2022 · fot. UM Tychy


- Dziękuję Państwu za pracę dla mieszkańców Tychów, za Wasze zaangażowanie i życzę sukcesów oraz pokonowywania wszelkich trudności - mówił na początku uroczystości Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

- 25 lat to jest i dużo i mało, ale pokazuje jednak pewną historię. Jest to taki czas, który jesteśmy w stanie objąć wspomnieniami i spotkać się z ludźmi, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca i byli od początku za nie odpowiedzialni. Byłym dyrektorom bardzo dziękuję za zaangażowanie, bo to dzięki Wam ten ośrodek powstał i do dziś funkcjonuje - dodał Maciej Gramatyka.

Uczestnicy zajęć objęci są wielowymiarowym wsparciem wykwalifikowanego personelu tj. psychologa, pielęgniarki, pracownika socjalnego oraz instruktora terapii zajęciowej. Realizowane są m. in. następujące formy zajęć grupowych: terapia zajęciowa, arteterapia, muzykoterapia, biblioterapia, trening umiejętności społecznych, trening lekowy, zajęcia komputerowe, trening budżetowy, trening higieniczny, terapia ruchowa (gimnastyka, spacery, wycieczki), zajęcia indywidualne - trening poszukiwania pracy. Chętni uczestnicy korzystają z wyżywienia, natomiast osoby, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na zajęcia w miarę możliwości miejsc są dowożone busem Ośrodka.

- Poprzez indywidualny dobór różnorodnych form zajęć uczestnicy nabywają pewności siebie, rozwiązują problemy dnia codziennego, rozwijają talenty, aktywizują się, a nawet podejmują zatrudnienie. Przez okres 25 lat objęliśmy wsparciem prawie 200 osób - podsumowała Joanna Szybalska-Kucharczyk.

Podczas wydarzenia odbyła sie prelekcja psycholog Małgorzaty Dosiak nt. profilaktyki zdrowia psychicznego, uczestnicy mieli także okazję wysłuchać podopiecznych tyskiej placówki.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.