tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 16 października 2022
  • 9 listopada 2022

Tury Kultury: Jolanta Fraszyńska gościem Mediateki!

Za nami:

W środę, 9 listopada gościem tyskiej Mediateki będzie aktorka Jolanta Fraszyńska. Początek spotkania o godz. 18.00. Poprowadzi je Marcin Michrowski.

Reklama

Jolanta Fraszyńska
Jolanta Fraszyńska · fot. Izabela Urbaniak


Aktorstwo jest dla niej "ujściem nadmiaru energii". Urodzona w Katowicach dzieciństwo spędziła w Mysłowicach.

Zagrała w wielu spektaklach Teatru Telewizji. Debiutowała rolą Marty w "Obcych bliskich" Gudmundura Steinssona (1992). Współpracowała z takimi reżyserkami jak: Agnieszka Holland, Agnieszka Glińska, Magdalena Łazarkiewicz, Barbara Borys-Damięcka i reżyserami - Januszem Kijowskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Zalewskim, Maciejem Dejczerem.

Była dziewczyną głównego bohatera filmu i serialu "Żegnaj Rockefeller" (1993). Zagrała w serialach: "WOW", "Maszyna zmian. Nowe przygody", "Boża podszewka", "Ekstradycja 3", "Ja, Malinowski", "Dom", "Wojenna narzeczona". Rola zapracowanej aktorki Danuty Milley, która nie ma czasu dla swojej córki Tosi (Kamila Natkaniec) w filmie i serialu "Sto minut wakacji" (1998) Andrzeja Maleszka, przyniosła Fraszyńskiej nagrodę Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmów dla Dzieci.

Od 2000 roku występowała w roli córki profesora Zyberta (Marian Opania), doktor Moniki w "Na dobre i na złe".

W kolejnym filmie - "Białe małżeństwo" (1992) Magdaleny Łazarkiewicz - wystąpiła w głównej roli. Była dwudziestoletnią narkomanką, nosicielką wirusa HIV w przejmującym dramacie Piotra Łazarkiewicza "Pora na czarownice" (1993). Pojawiła się w "Łowcy. Ostatnie starcie" (1993) Jerzy Łukaszewicz i "Prowokatorze" (1995) Krzysztofa Langa.

W komedii Juliusza Machulskiego pt. "Kiler-ów 2-óch" (1999) wcieliła się w zabawną postać zwariowanej na punkcie głównego bohatera Dony, córki senatora Lipskiego (Jan Englert). Wystąpiła także w"Pieniądze to nie wszystko" (2001) Machulskiego, "Ciszy" (2001) Michała Rosa, "Zróbmy sobie wnuka" (2003) Piotra Wereśniaka i "Pitbull" (2004) Patryka Vegi.

W kameralnym dramacie "Ławeczka" (2004) Macieja Żaka, zagrała poszukującą miłości bufetową Kasię, która na tytułowej ławce nad brzegiem Odry spotyka uwodziciela Piotra (Artur Żmijewski). Za tę rolę aktorka otrzymała nagrodę publiczności na festiwalu Lato Filmowe w Kazimierzu Dolnym w 2004 r. Była Małgorzatą "Golą" Riedel w filmowej biografii wokalisty zespołu Dżem pt. "Skazany na bluesa" (2005) Jana Kidawy-Błońskiego.

Fraszyńska użyczyła głosu mołdawskiej treserce psów i akrobatce Dojnic Paładiuk w "Grającym z talerza" (1995) Jana Jakuba Kolskiego. Pracowałam przy dubbingu filmu "Mulan" (1998) Tony Bancrofta i Barry Cooka. Można usłyszeć jej głos w piosenkach zamieszczonych na składance "Syrena Elektro" (1996) oraz "Ona i On" (2005). Jolanta jest autorką jednej z bajek zebranych w tomie "Bajki gwiazd" (2005). Nagrała także swoją historyjkę na płytę - książka jest wydana również w takiej wersji.

"Zawsze uchodziłam za dziewczynę, kobietę, sympatyczną, wesołą, filigranową. Taką śliczną, o miłej powierzchowności. Musiałam odejść od tej łaskawej zewnętrzności i dokopać się do mojej prawdziwej mocy. Do tego, że przez wiele lat gromadziłam doświadczenia i doszłam do etapu "wiedźmy", czyli kobiety wiedzącej" - mówiła w jednym z wywiadów.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/2089453231247874

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.