tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 14 października 2022
  • 19 października 2022

Karmili łabędzie chlebem. Ptaki w Leśnym Pogotowiu

Trzy łabędzie trafiły w ostatnim czasie do Leśnego Pogotowia Jacka Wąsińskiego w Mikołowie. Jednego z nich nie udało się uratować. Ptaki zachorowały najprawdopodobniej po zjedzeniu chleba, który zostawili spacerowicze. Sprawę w mediach społecznościowych poruszyła tyszanka.

Reklama

Ktoś karmił łabędzie chlebem w Parku Suble w Tychach  -10.2022
Chleb szkodzi łabędziom. Zdjęcie ilustracyjne nadesłane przez panią Dagmarę · fot. Dagmara Mrozowska


Głos na ten temat zabrała w mediach społecznościowych tyska psycholożka, Dagmara Mrozowska. Post postanowiła napisać po rozmowie z Leśnym Pogotowiem w Mikołowie, bo nie mogła przejść obojętnie wobec tragedii zwierząt.

- Proszę o uwagę, smutna wiadomość! Nie żyje młody łabędź, który zeszłym tygodniu został przetransportowany do Leśnego Pogotowia Jacka Wąsińskiego w Mikołowie. Dwa kolejne młode łabędzie są w bardzo ciężkim stanie i rokowania co do ich zdrowia są bardzo złe. Łabądki w chwili obecnej są w tragicznym stanie i toczy się walka o ich życie. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to wina osób, które nakarmiły je chlebem - pisze zaniepokojona mieszkanka miasta.

Ktoś karmił łabędzie chlebem w Parku Suble w Tychach  -10.2022
Ktoś karmił łabędzie spleśniałym chlebem w Parku Suble w Tychach - 10.2022 · fot. Dagmara Mrozowska


Ktoś karmił łabędzie chlebem w Parku Suble w Tychach  -10.2022
Ktoś karmił łabędzie spleśniałym chlebem w Parku Suble w Tychach - 10.2022 · fot. Dagmara Mrozowska


- Sytuacja się powtarza, bowiem dziś spacerując w Sublach, widzę kolejny raz sterty spleśniałego chleba, a na środku zalewu dwa młode łabędzie, które takim nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi, mogą podzielić los swojego rodzeństwa. Pamiętaj: karmisz łabędzie chlebem - zabijasz łabędzie - dodała pani Dagmara w poście z 12 października.

- Napiszcie pod postem, co sądzicie o takim nieodpowiedzialnym zachowaniu ludzi.
Proszę, udostępnijcie ten post ku przestrodze, żeby trafił do jak największej liczby odbiorców
- zaapelowała.

Loading...


O komentarz poprosiliśmy Jacka Wąsińskiego, który prowadzi Leśne Pogotowie, czyli ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt.

- Łabędzie trafiły do mnie, jeden nie żyje, a dwa są w trakcie leczenia i rehabilitacji. Są słabe, ale rokowania są dobre. Jednak w przypadku zwierząt sytuacja może się zmienić na gorsze. To najprawdopodobniej chleb wykładany ptakom (szczególnie spleśniały) przyczynił się do ich tragicznego stanu zdrowia - potwierdził Jacek Wąsiński.

- Chleb jest niezdrowy dla ptaków, ponieważ m.in. zakwasza organizm, co powoduje np. choroby i zwyrodnienia stawów czy cukrzycę. Chleb szkodzi ptakom, bo zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść. Ptaki, które są karmione chlebem, mogą cierpieć na szereg różnych schorzeń, takich jak zespół anielskiego skrzydła, zatrucia pokarmowe, biegunka, odwodnienie organizmu, choroby nerek. Każdy, kto dokarmia chlebem ptaki, przyczynia się do ich cierpienia, a nawet śmierci - wyjaśnia opiekun zwierząt.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.