tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 14 października 2022
  • 21 października 2022

Prezydent Tychów o migracji i ujemnym przyroście naturalnym

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Tychy prezydent poruszył tematy migracji mieszkańców i ujemnego przyrostu naturalnego w ostatnich dwóch latach.

Reklama

tychy z lotu ptaka - 07.2019
Tychy z lotu ptaka


Andrzej Dziuba wskazał, że od dwóch lat notujemy bardzo duży deficyt, jeśli chodzi o ludność.

- W 2021 roku powodem ujemnego przyrostu naturalnego był ewidentnie COVID. Zmarło 1657 osób, a urodziło się tylko 886, a więc za rok 2021 mieliśmy przyrost minus 771. Przypomnę, że w latach 2010 - 2018 mieliśmy dodatni przyrost, to znaczy więcej nam się rodziło tyszan niż zmarło. Za pierwszych 8 miesięcy 2022 roku mamy 1020 zgonów i 539 urodzeń, czyli minus 481 mieszkańców. Prawdopodobnie ten rok będzie zbliżony do ubiegłego. Nie jesteśmy w stanie nic zrobić z urodzeniami, poza wprowadzeniem jakiejś polityki - mówił prezydent podczas sesji.

- Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli chodzi o migrację osób, które wyjeżdżają z miasta, ona też okazuje się ujemna - stwierdził.

Jak wskazał Andrzej Dziuba, większość tyszan, którzy wyjeżdżają z miasta, osiedlają się na jego obrzeżach.

- Pytamy ludzi, gdzie wyjeżdżają, gdzie się meldują. Oczywiście są to miejsca w całej Polsce, ale znakomita większość tych, którzy z Tychów wyjeżdżają, wybierają okolice: Kobiór, Bojszowy, Lędziny, Bieruń... To jest kwestia znacznie tańszych działek, to są przeważnie ludzie, którzy się tam budują. Jako podregion mamy saldo migracji zdecydowanie dodatnie - przekazał prezydent.

Dodał, że mamy więc efekt suburbanizacji - ludzie wyjeżdżają poza miasto, budują się pod lasem, ale korzystają z usług miejskich, posyłają w Tychach dzieci do szkoły, korzystają tu z atrakcji kulturalnych czy sportowych.

- Druga dobra wiadomość jest taka, że mamy już wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Z danych GUS wynika, że zameldowanych osób w Tychach jest 118 tysięcy. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wyczytać można natomiast, że jest nas o 6 tysięcy więcej - 124 tysiące. Wniosek z tego jest taki, że 6 tys. osób mieszka w Tychach, a nie jest tu zameldowana, co oznacza także, że nie płaci u nas podatków. Będziemy się zastanawiać, jak to rozgryźć. Niektóre miasta robiły różnego rodzaju akcje, rozdawały bonusy. Dane z NSP są bardzo wiarygodne bo każdy wprowadzał je samodzielne - dodał prezydent A. Dziuba.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.