tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2022
  • 19 października 2022

Unieważniono 4 przetarg na modernizację targowiska

Miasto Tychy unieważniło już po raz czwarty przetarg na remont targowiska przy Al. Bielskiej. Najkorzystniejsza oferta, którą złożyła jedna z firm, zakłada wykonanie prac o 2,4 miliona drożej, niż chciało miasto. Od stycznia nie udało się znaleźć wykonawcy.

Reklama

Przykładowe modele straganów na targowisku przy Al. Bielskiej · fot. UM Tychy


Zakończenie realizacji inwestycji pierwotnie przewidywane było na grudzień 2022 roku. Dziś już wiemy na pewno, że to się nie uda. Termin składania ofert w jak na razie ostatnim postępowaniu minął w ostatnich dniach września. Jako przyczynę unieważnienia postępowania przetargowego miasto podało przewyższenie kwoty, jaką zamierzano przeznaczyć na realizację inwestycji. Wynosiła ona 1 mln 603 tys. 489 zł brutto. Wartość oferty z najniższą ceną to natomiast 4 mln 26 tys. 663 zł.

Przypomnijmy: Zakres prac obejmuje kompleksowe wykonanie robót projektowych i budowlanych polegających na przebudowie targowiska miejskiego zlokalizowanego w Tychach przy Al. Bielskiej. Chodzi o przebudowę istniejącej infrastruktury oraz budowę nowych elementów, wpływających na poprawę jakości świadczonych usług handlowych. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości 999 999,00 zł ze środków europejskich (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020).

Opublikowano wizualizacje przykładowego projektu. Właściwy jednak dopiero powstanie, ale przedstawiono wytyczne, jak ma wyglądać targowisko i jakich materiałów należy użyć.

Przykładowe modele straganów na targowisku przy Al. Bielskiej
Przykładowy model straganów na targowisku przy Al. Bielskiej · fot. UM Tychy


Przebudowie podlegać będą stragany, modułowe wiaty handlowe, boksy magazynowe dla rolnictwa ekologicznego, pomieszczenia techniczne, biura, przymierzalnie, wiata śmietnikowa, ciągi komunikacyjne. Na terenie targowiska staną nowe kosze na śmieci, stojaki rowerowe, ławki. W części obiektów zainstalowany zostanie system centralnego ogrzewania i wykonana termomodernizacja wraz z instalacją fotowoltaiczną. Nowa infrastruktura powinna wpłynąć na obniżenie kosztów bieżącego utrzymania targu i utrzymanie dotychczasowych opłat czynszowych.

Przedsięwzięcie ma również na celu uporządkowanie przestrzeni targowiska, promocję lokalnych produktów ekologicznych, a także wzrost konkurencyjności producentów rolnych. Niewątpliwym atutem przebudowywanej infrastruktury jest prowadzenie sprzedaży na wolnym powietrzu, co minimalizować będzie możliwości zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Przykładowe modele straganów na targowisku przy Al. Bielskiej
Przykładowy model straganów na targowisku przy Al. Bielskiej · fot. UM Tychy


Zamawiający przedstawił przykładowe wzory straganów wraz z opisem technicznym. Ostateczna wersja przyjęta do realizacji będzie wymagała uzyskania zgody zamawiającego i Miejskiej Komisji Estetyki oraz decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę.

Miasto, które zleci inwestycję, przewiduje ustawienie straganów w rzędach które mają tworzyć kompozycję przestrzenną o zadaszonej powierzchni 2634m2 przeznaczonej dla min. 150 stanowisk handlowych - czytamy w dokumentach przetargowych.

Projekt zakłada też termomodernizację budynków kiosków handlowych oraz budynku administracyjno- technicznego wraz z przebudową i remontem pomieszczeń oraz montażem nowej elewacji.

Zamawiający wymaga również wykonania oświetlenia LED oraz instalacji fotowoltaicznej z możliwością wykorzystania energii w kioskach handlowych i budynku administracyjno-gospodarczym.

Przewiduje się też remont we wszystkich pomieszczeniach budynku administracyjno-gospodarczego.

Na terenie targowiska zostaną wyznaczone i wykonane drogi komunikacji (dojścia i dojazdy do straganów oraz miejsca postojowe poprzez wymianę istniejącej nawierzchni oraz w miejscach po zdemontowanej konstrukcji stanowisk handlowych z kostki betonowej), a także nawierzchnie zielone (teren biologicznie czynny). Zamawiający przyjmuje utworzenie na działce terenu biologicznie czynnego o wskaźniku 25% powierzchni działki.

Przykładowe modele straganów na targowisku przy Al. Bielskiej
Przykładowy model straganów na targowisku przy Al. Bielskiej · fot. UM Tychy


Na terenie targowiska, według dokumentów przetargowych, zostaną zasadzone:

  • platan klonolistny (Platanus x hispanica)- minimum 16 sadzonek, o wysokości minimum 300 cm,
  • klon zwyczajny (Acer platanoides) - minimum 8 sadzonek, o wysokości minimum 300 cm,
  • rokitnik zwyczajny minimum 30 sadzonek, wielkość pojemnika min. C5;
  • irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) minimum 20 sadzonek, wielkość
  • pojemnika min. C5,
  • ognik szkarłatny (pyracantha coccinea) minimum 15 sadzonek,
  • winobluszcz trójklapowy (parthenocissus tricuspidata) minimum 30,
  • Akebia pięciolostkowa (Akebia quinata); minimum 15 sadzonek.


Projekt realizowany będzie w ramach działania „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” i poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Koszt całkowity: 1 603 489 PLN,
Kwota dofinansowania ze środków EFRROW: 999 999 PLN.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.