tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 11 października 2022
  • 15 października 2022

Tyski samorząd dostanie duże pieniądze od rządu

Są dodatkowe środki dla samorządów w województwie śląskim - prawie 1,2 miliardów złotych. Dla samych Tychów to prawie 29 milionów złotych wsparcia.

Reklama

Na konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił, jak będzie wyglądał w naszym regionie podzi
Na konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił, jak będzie wyglądał w naszym regionie podział dodatkowych środków dla samorządów - 10.10.2022 · fot. ŚUW Katowice


W całym kraju rząd przeznaczy w sumie prawie 13,7 mld złotych na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego. Na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił, jak będzie wyglądał w naszym regionie podział dodatkowych środków dla samorządów oraz inne mechanizmy rządowego wsparcia dla mieszkańców i samorządów. Wojewodzie towarzyszyli posłowie Jerzy Polaczek oraz Grzegorz Gaża.

Ponad 544 mln zł otrzymają miasta na prawach powiatu, 591,5 mln zł - powiaty wraz z gminami w powiatach (w tym 106 mln same powiaty) i ponad 52 mln zł - samorząd województwa. Środki trafią do samorządów w trzech transzach. Pierwsza z nich już została przelana na konta.

Miasta na prawach powiatu w województwie śląskim otrzymają w sumie ponad 544 mln złotych. Największa pula dodatkowych środków, bo ponad 78 mln złotych, trafi do Katowic. Gliwice i Częstochowa otrzymają po około 43 mln złotych, a Bielsko-Biała około 42 mln zł.

Pozostałe miasta, które otrzymają fundusze to:

  • Sosnowiec - 38 mln
  • Zabrze - prawie 30 mln
  • Tychy - prawie 29 mln
  • Rybnik - 27 mln.


rząd tychy


Wsparcie powyżej 20 mln złotych otrzymają także: Ruda Śląska, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Chorzów i Jaworzno. Kwoty powyżej 10 mln złotych trafią do: Jastrzębia-Zdroju, Mysłowic, Żor, Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich i Świętochłowic.

- Sytuacja samorządów w Polsce do końca 2021 roku i te środki, które były gromadzone na rachunkach samorządów pokazują, jaki miał miejsce wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach […] Stan finansów w samorządach do końca 2021 roku był naprawdę bardzo dobry. Warto dodać, że jedna trzecia z tych ponad trzynastu miliardów złotych, trafiła już na konta samorządów - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Te środki mogą być przeznaczone na wydatki bieżące, bądź na wydatki majątkowe, w zależności od potrzeb poszczególnych jednostek - zaznaczył wojewoda.

- Musimy wziąć pod uwagę wspólną odpowiedzialność: za Polskę, za obywateli, za Polaków, że z jednej strony rząd dba robi wszystko, aby ta sytuacja energetyczna, inflacyjna, nie odbiła się dość znacząco na jakości życia naszych obywateli; to również ta odpowiedzialność jest po stronie samorządów - powiedział wojewoda.

- Wiemy, że potrzeba wsparcia jednostek samorządu terytorialnego i to się właśnie dzieje chociażby tym ogromnym programem prawie 14 miliardów złotych, pomijając programy wsparcia inwestycyjnego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę Program Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i inne programy, to są to kolejne miliardy złotych wsparcia dla samorządu na cele społeczne i na cele inwestycyjne w tych społecznościach lokalnych - dodał.

Ponad 52 mln zł to dodatkowe środki dla samorządu województwa śląskiego przekazane przez rząd.

- Jesteśmy przekonani, że to źródło dofinansowania nowych inwestycji, utrzymania dobrej płynności finansowej będzie służyło polityce konkretu, polityce utrzymania wysokiego zatrudnienia i stabilnej polityki budżetowej miast - podkreślił poseł Jerzy Polaczek.

ar / tychy.info

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.