tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 9 października 2022
  • 10 października 2022

[Historyczne zdjęcie] Tychy w 1992 roku. Fiat 125p i radziecki trolejbus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Zdjęcie wykonane około 1992 roku przedstawia skrzyżowanie ul. Budowlanych z ul. Burschego i ul. Glinczańską. Jadą tędy Fiat 125p oraz radziecki trolejbus ZIU oznaczony literą B. W pobliżu skrzyżowania znajdują się budynki dwunastokondygnacyjne Zakładu Elektroniki Górniczej, działającego do 2009 roku.

Reklama

Tychy w 1992 roku. Fiat 125p i radziecki trolejbus
Tychy w 1992 roku. Fiat 125p i radziecki trolejbus · fot. Andrzej Czyżewski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach, w 1982 roku uruchomiono pierwszą linię trolejbusową w Tychach, którą uroczyście oddano do eksploatacji 30 września 1982 roku. Linia oznaczona nr 1, prowadziła z zajezdni na terenach przemysłowych, ul. Hanki Sawickiej (obecnie al. gen J. Piłsudskiego) i ul. A. Zawadzkiego (obecnie ul. R. Dmowskiego) do ul. Janka Krasickiego (obecnie al. Jana Pawła II) na osiedle M.

Trasę obsługiwały radzieckie trolejbusy ZIU typ 9B. W latach 1984-1986 rozbudowano sieć trakcyjną i uruchomiono następne linie o nr 2, 3 i 4, które jeździły różnymi trasami, łącząc tereny przemysłowe i Paprocany z dworcem PKP Tychy. W 1985 roku zakupiono następne wozy ZIU typ 682UP. Wszystkim trolejbusom nadano numery taborowe od 701 do 724.

Trudności eksploatacyjne, brak części zamiennych do trolejbusów ZIU, zdecydował o zakupie pierwszego trolejbusu produkcji polskiej. W 1989 r. został oznaczony numerem taborowym 725. Od 1990 r. radzieckie trolejbusy sukcesywnie wycofywano z eksploatacji i zastępowano je montowanymi w Polsce. W 1992 r. zmieniono oznaczenia linii z cyfrowych na literowe A, B, C i D.

Autor zdjęcia, Andrzej Czyżewski był architektem. Urodził się w 1930 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 r. Wraz z żoną, Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 r. i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół p. w. św. Jadwigi i inne obiekty. Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

Po więcej fotografii, które uwieczniły dawne Tychy, zapraszamy na stronę Muzeum Miejskiego: muzeum.tychy.pl/zbiory/fotografia/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj