tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2022

7 tysięcy osób skorzystało z wakacyjnej oferty w mieście

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Bogatą ofertę wakacyjną dla dzieci przygotowały miejskie instytucje kultury m.in. MCK, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Muzeum Miejskie czy Teatr Mały. W spotkaniach, warsztatach czy półkoloniach wzięło udział niemal 7000 osób. Rekordowa frekwencja dopisała w Wodnym Parku Tychy.

Reklama

W wakacje animacje dla dzieci na osiedlu L
W wakacje animacje dla dzieci na osiedlu L - 07.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


- W okresie wakacji zorganizowaliśmy 105 imprez dla dzieci, w których wzięło udział 3261 dzieci - mówi Piotr Kumor z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Oferta MCK to nie tylko półkolonie (zorganizowano 13 turnusów dla 325 dzieci) oraz warsztaty (71 dla 2042 dzieci) to także 43 spotkania z animacjami dla blisko 1400 osób oraz imprezy zorganizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (72 imprez dla 1965 dzieci).

Teatr Mały w Tychach podczas wakacji zorganizował 7 warsztatów rodzinnych i spektakle w ramach projektu pn. „Dzieciniec teatralny. Teatr nie stoi, się dzieje” finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura Interwencje oraz Miasto Tychy.

Projekt skierowany był do rodzin z dziećmi, które razem we wspólnej przestrzeni brały udział w różnych aktywnościach twórczych w każdą niedzielę w okresie wakacji.

Tychy na lato: warsztaty rodzinne w Teatrze Małym
Tychy na lato: warsztaty rodzinne w Teatrze Małym · fot. Teatr Mały


- Były zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, obejmujące pracę z ciałem, rekwizytem, tworzenie lalek, biżuterii i przenoszenie grafik na t-shirty. Towarzyszenie rodzica/opiekuna było tutaj kluczowe i dawało dzieciom dużo radości - mówi Anna Białoń - specjalista ds. edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach.

Każdorazowo w warsztatach brało udział od 40-45 osób.

- 3 lipca wyprodukowany przez nasz teatr spektakl „Dzieci z Bullerbyn” obejrzało 400 osób, a 21 sierpnia spektakl „Szewczyk Dratewka” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu obejrzało ponad 350 osób - dodaje Anna Białoń.

Jak co roku, ofertę wakacyjną w ramach „Lata w Bibliotece” przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna.

- Największą popularnością cieszyły się spotkania z Bajkoopowiadaczem, zajęcia Klubu Motyli Książkowych oraz zajęcia tematyczne w ramach Wakacji z coolturką - mówi Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Spektakl "Dzieci z Bullerbyn" teatru Małego
Spektakl "Dzieci z Bullerbyn" w reż. Anny Białoń · fot. Agnieszka Seidel-Kożuch / fotografia / Teatr Mały


W ramach „Wakacji z cookturką” zorganizowano 140 wydarzeń, wzięło w nich udział blisko 740 osób. Niewiele mniej zgromadził organizowany przez MBP wakacyjny festyn. W sumie w 12 propozycjach przygotowanych przez bibliotekę główna i jej filie (Wakacje z coolturką, Festyn, Klub Motyli Książkowych, Bajkoopowiadacz, Bajkoteka, Loteriada, Czytanie dzieciom, Gry planszowe, Zajęcia plastyczne, Zajęcia świetlicowe, Wycieczki do biblioteki, Kiermasz na Deptaku) uczestniczyło ponad 2660 osób.

Swoją ofertę przygotowało także Muzeum Miejskie w Tychach. Zorganizowano m.in. warsztaty plastyczne „Moje miasto gra w zielone” towarzyszące wystawie czasowej „Barbara Kubska - Zygmunt Kubski. Czas nieutracony.

Wystawa fotograficzna „Barbara Kubska - Zygmunt Kubski. Czas nieutracony"
Wystawa fotograficzna „Barbara Kubska - Zygmunt Kubski. Czas nieutracony" · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


- Punktem wyjścia do warsztatów stały się archiwalne fotografie Zygmunta Kubskiego, a zamysłem potraktowanie fotografii jako cennego narzędzia w dokumentowaniu powstawania i życia miasta. Najmłodsi mogli przyjrzeć się zielonym śladom przeszłości ukrytym pośród placów budowy, powstających budynków i rozpiętych nad ziemią żurawi. Za pomocą różnych technik zazieleniały monochromatyczne archiwalne zdjęcia Tychów autorstwa Zygmunta Kubskiego - mówi Agnieszka Woszczyńska kierownik Działu Edukacji i Promocji w Muzeum Miejskim w Tychach.

Kolejne propozycje były przeznaczone dla najmłodszych fanów sportu. Wśród zajęć przygotowanych przez Tyską Galerię Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, znalazły się zarówno te dla grup zorganizowanych, jak i dla najmłodszych odwiedzających indywidualnie.

14 lipca 2022 roku, we współpracy z Tennis Team s. c., odbyło się spotkanie na korcie „Tenis bez tajemnic”.

- Na fali sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza opowiedzieliśmy najmłodszym o tenisie, zachęcając do uprawiania tej dyscypliny sportu. Dzieci w wieku 7-12 lat mogły skorzystać z rad trenerów Tennis Team, którzy opowiedzieli o podstawach gry w tenisa, zademonstrowali, jak posługiwać się rakietą i pokazali podstawowe zagrania oraz doradzili, jak trenować tenis. Każdy mógł osobiście sprawdzić na korcie swój talent i predyspozycje do tej gry - dodaje Agnieszka Woszczyńska.

Zwiedzanie Stadionu Miejskiego
Zwiedzanie Stadionu Miejskiego - 07.2022 · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Dwukrotnie najmłodsi mogli zwiedzać Stadion Miejski Tychy w języku ukraińskim.

- Tę propozycję przygotowaliśmy z myślą o przebywających w Tychach i okolicznych miejscowościach dzieciach z Ukrainy. Uczestniczki i uczestnicy mogli dowiedzieć się o sporcie w Polsce oraz w Tychach i sławnych sportowcach, którzy pochodzą z naszego miasta. Był także czas na wysłuchanie o sportowych zainteresowaniach najmłodszych gości z Ukrainy, ich ulubionych drużynach oraz zawodniczkach i zawodnikach. Ciekawiło nas, jakie sporty trenują, jakie lubią oglądać. Podpowiadaliśmy, gdzie w Tychach znajdą miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw - mówi Agnieszka Woszczyńska.

Tematy pozostałych spotkań to: „Historia kółek olimpijskich”, „Skąd się wzięły piłka i krążek?”, „Największe sukcesy tyszan”, „Kibicowanie to też sztuka”. Łącznie Muzeum Miejskie w Tychach przeprowadziło 27 spotkań warsztatowych, w których wzięło udział 619 osób.

W wakacje swoją ofertę dla najmłodszych przygotowały także Młodzieżowe Domy Kultury.

- W trakcie wakacji realizowaliśmy zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 8-13 lat. Z naszej oferty skorzystało 170 dzieci, które uczestniczyły w zajęciach teatralnych, tanecznych, muzycznych i plastycznych, prowadzonych przez nauczycieli MDK 1. Dodatkowo realizowaliśmy wycieczki i wyjścia m.in. do: Śląskiego Planetarium, kina, Tyskiej Galerii Sportu, Miejskiej Biblioteki Publicznej (Biblioteki Głównej w Mediatece), wycieczki rekreacyjne do Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany - mówi Monika Szydłowiecka - wicedyrektor MDK 1 w Tychach.

Z kolei w organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach imprezach: IV Tyskim Biegu Świętojańskim, XXIV Ogólnopolskim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym oraz Festynie „Żegnajcie Wakacje” wzięło udział blisko 350 dzieci młodzieży.

Wodny Park Tychy uczy dzieci pływać
Wodny Park Tychy · fot. Wodny Park Tychy


Rekordowa była frekwencja w Wodnym Parku Tychy.

- Od 24 czerwca do 31 sierpnia odwiedziło park 163 732 gości. To zdecydowany rekord wakacyjnej frekwencji w naszym obiekcie, który działa od 30 kwietnia 2018 roku - mówi Michał Pawlak z Wodnego Parku Tychy.

Dodatkowo 120 dzieci skorzystało z oferty Wodnych Półkolonii 2022 organizowanych w wakacje w Wodnym Parku Tychy. Podczas czterech turnusów dzieci uczyły się pływać pod okiem doświadczonych instruktorów, brały udział w zabawach w strefie rekreacji, odwiedziły kino, klub golfowy, a także korzystały z saun czy strefy surfingu w aquaparku.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj