Wiadomości

  • 30 września 2022
  • 25 października 2022
  • wyświetleń: 3872

Niebezpieczne sytuacje przy szkole. UM nie widzi problemu

Potrzebna jest rozbudowa parkingu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Tychach. Rada osiedla argumentuje, że placówka przy ul. Pogodnej jest słabo skomunikowana i wielu rodziców dowozi dzieci samochodami. Kierowcy parkują na chodniku. Przytacza również sytuację z początku września, kiedy na miejscu działała straż pożarna, w związku z włączeniem się alarmu przeciwpożarowego. Przebieg interwencji był mocno utrudniony. Tymczasem tyski ratusz nie widzi potrzeby rozbudowy parkingu oraz poszerzenia pobocza. Rada Osiedla komentuje.

Przy tyskiej szkole powstanie parking Kiss & Ride
Przy ZSP nr 4 może powstać większy parking - propozycja rady osiedla · fot. Rada Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele


Na wrześniowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury Rady Miasta Tychy został przyjęty wniosek do Prezydenta Miasta Tychy o zabezpieczenie środków na wykonanie rozbudowy parkingu oraz wprowadzenie rozwiązania "Kiss & ride" przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Tychach - informuje w mediach społecznościowych Rada Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele.

W sprawie budowy zawnioskowała do komisji rada osiedla, m.in. w związku z niedawną interwencją straży pożarnej oraz wieloma zgłoszeniami mieszkańców odnośnie niebezpiecznych sytuacji w obrębie ZSP nr 4, spowodowanymi złym rozwiązaniem wjazdu / wyjazdu samochodów i niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych.

Przewodniczący rady osiedla Łukasz Drob w piśmie do komisji Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury przytacza zdarzenie, jakie miało miejsce w dniu 2 września.

- W związku z włączonym alarmem przeciwpożarowym w ZSP nr 4 miała miejsce interwencja straży pożarnej oraz policji. Ze względu na to, że do obiektu jest tylko jeden wjazd, na terenie parkingu przed szkołą zakleszczone zostały wozy strażackie, a przebieg interwencji był mocno utrudniony przez brak miejsca na swobodną ewakuację dzieci ze szkoły oraz przedszkola - wskazuje.

- W związku z tym narosło oburzenie mieszkańców odnośnie braku bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych (w tym przeciwpożarowych) oraz za małej liczbie miejsc parkingowych na terenie ZSP, co przekłada się na częste zgłoszenia odnośnie uszkodzeń pojazdów oraz parkowaniem na chodniku wzdłuż ul. Pogodnej - wyjaśnia.

Jak wskazuje przewodniczący rady osiedla, problem wynika m.in. z niespełnienia minimalnych warunków wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu - tj. dostępnych miejsc parkingowych.

Wylicza, że obecnie dostępnych jest tam tylko 46 miejsc do parkowania, w tym 4 miejsca dla niepełnosprawnych, co powoduje że nie jest spełniony minimalny warunek 1,5 miejsca parkingowego na jedno pomieszczenie do nauczania.

Wskazuje też, że za potrzebą wprowadzenia zmian w infrastrukturze szkolnej przemawia znaczący wzrost liczby dzieci, które uczęszczają o ZSP. Jak wyliczył, w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby uczniów o 104 procent (porównując rok szkolny 2016/2017 do 2022/2023).

- Obecnie do ZSP nr 4 uczęszcza około 700 uczniów, którzy ze względu na bardzo słabą komunikację tego miejsca, w większości są dowożeni przez rodziców samochodami. Niestety ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, większość kierowców parkuje na chodniku, utrudniając przejazd innym pojazdom - informuje.

Rada osiedla zawnioskowała więc o zabezpieczenie środków na wykonanie rozbudowy parkingu oraz utworzenie nowego wyjazdu, wprowadzając również rozwiązanie "Kiss & ride".

Ratusz nie widzi potrzeby wdrażania zmianW piśmie, jakie wpłynęło z Wydziału Remontów Urzędu Miasta Tychy w sprawie wykonania poszerzenia utwardzonego pobocza prowadzącego do Przedszkola nr 30 im. Małych Podróżników oraz rozbudowy parkingu i wprowadzenia rozwiązania Kiss&Ride przy ul. Pogodnej, wydział remontów informuje, że zarówno budynek zespołu szkół, jak i jego infrastruktura, zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Jak wyjaśnia naczelnik Wydziału Remontów, Joanna Kudela, budynek przeszedł wszystkie wymagane przepisami odbiory i zapewnia użytkownikom placówki bezpieczne rozwiązania. W ocenie UM nie ma więc konieczności poszerzenia pobocza przy drodze pożarowej, ani rozbudowy istniejącego parkingu.

- Zaznaczyć również należy, że teren, który jest wskazany we wniosku pod rozbudowę parkingu, w chwili obecnej stanowi własność prywatną i nie ma możliwości prowadzenia na nim inwestycji miejskich - wskazuje naczelnik.

- Brak słów. Miejmy nadzieję, że jeszcze zmienią zdanie, ale taka odpowiedź pokazuje, jak urzędnicy lekceważą mieszkańców i nie wiedzą, jakie są potrzeby naszego osiedla - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Rady Osiedla.

Loading...

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.