Wiadomości

 • 27 września 2022
 • 30 września 2022
 • wyświetleń: 2401

Spotkanie z wnuczką fotografa Tychów na zakończenie wystawy

Za nami:

On fotografował budowę Tychów od 1954 roku do lat osiemdziesiątych. Ona sięga do archiwum jego zdjęć współcześnie. Dziadek i wnuczka. Pracownik sektora budowlanego i artystka wizualna. Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na finisaż wystawy i spotkanie autorskie z Barbara Kubską.

Barbara Kubska
Barbara Kubska · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Artystka opowie o inspiracjach płynących ze zbioru fotografii jej dziadka, Zygmunta Kubskiego, który dokumentował budowę Tychów. Podzieli się osobistymi historiami oraz dylematami towarzyszącymi pracy z archiwum. Poznamy kulisy powstania ekspozycji oraz poprzedzającej ją książki pt. „Miasto, fotografia, archiwum” (2020). Porozmawiamy o tym, dlaczego warto zaglądać do archiwalnych zbiorów fotografii i jak ważne jest przepisywanie historii wciąż na nowo przy ich pomocy.

Przewodniczkami podczas finisażu będą Barbara Kubska i Ewelina Lasota, kuratorki wystawy.

Barbara Kubska skupia uwagę na człowieku, patrzy na miasto jak na dom, nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny. Wybiera fotografie, z którymi twórczość Zygmunta Kubskiego nie jest kojarzona - nie mają znamion dokumentacji technicznej. Nie tyle przedstawia obrazy, co sposób patrzenia na nie.

 • Data spotkania: 30 września (piątek), godz. 18.00
 • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
 • gościni: Barbara Kubska
 • prowadzi: Ewelina Lasota
czas trwania wystawy: 14 maja - 30 września
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny!

Wystawa jest czynna:

 • wtorek, środa: 9.00-15.00
 • czwartek, piątek, sobota: 10.00-19.00


 • kuratorki: Barbara Kubska i Ewelina Lasota
 • identyfikacja wizualna: Katarzyna Wolny-Grządziel
 • koordynacja produkcji: Dorota Kordys
 • produkcja: NB Reklama Krystian Banik, RAPPID, Tomasz Lis
 • konsultacja: Barbara Kopia
 • program edukacyjny: Anna Kura
 • promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy


Więcej: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/barbara-kubska-zygmunt-kubski-czas-nieutracony/

Spotkanie z wnuczką fotografa Tychów na zakończenie wystawy


Barbara Kubska (ur. 1986) - artystka wizualna, posługująca się w swoich projektach artystycznych głównie fotografią, instalacją oraz obiektami. Absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obroniła dyplom w Pracowni Grafiki Książki oraz Pracowni Fotografii (2011). Członkini Fundacji Kultura Obrazu. Współpracuje z Muzeum Miejskim w Tychach od 2016 roku, kiedy zrealizowała wystawę oraz książkę wchodzące w dialog z fotografiami Stanisława Gadomskiego. W 2020 roku nakładem ASP w Katowicach ukazała się jej książka „Miasto, fotografia, archiwum”, bazująca na fotografiach Zygmunta Kubskiego ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zygmunt Kubski (1921-2008) - fotograf, amator. Wywodził się z majątku ziemskiego Winnica w wielkopolskim Trzemesznie (w czasie wojny zajętym przez wojsko niemieckie, po wojnie rozparcelowanym). Po utracie ziemi przeniósł się do Szczecina, gdzie podjął pracę w Centrali Materiałów Budowlanych. Tam po raz pierwszy zetknął się z budownictwem, tam też poznał Annę Sklepińską (przybyłą spod Lwowa), z którą wziął ślub w 1949 roku. Następnie zatrudnił się w Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego, które w 1954 roku skierowało go do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego - Nowe Tychy. Początkowo pracował jako dyspozytor w ZBM, a na początku lat 60. został kierownikiem Międzyzakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji. Fotografował budujące się miasto - dokumentował etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m.in. system 540 i W-70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. Zmarł w Tychach. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii z lat 1954-1980.

Tychy - choć mają długą historię, pełne prawa miejskie otrzymały dopiero w 1951 roku. Po rozpoczętej wówczas rozbudowie miały zapewnić bazę mieszkaniową dla osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim i wydobywczym w okolicznych miejscowościach. Pierwsze osiedle, oznaczone literą A, zostało zaprojektowane przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Kolejne wpisują się w koncepcję generalnych projektantów miasta, Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert. Plan urbanistyczny opierał się na krzyżu kompozycyjnym: oś północ-południe miała łączyć tereny Parku Północnego z lasem paprocańskim, oś wschód-zachód pokrywała się z przebiegiem wykopu kolei średnicowej. Osiedla reprezentują różne style architektoniczne (od socrealizmu do postmodernizmu), ich nazwy odpowiadają kolejnym literom alfabetu.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj