Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2022
  • 13 października 2022
  • wyświetleń: 8701

Główny Szlak Beskidzki w 156 godzin dla dzieci z depresją

Ruszyli we dwójkę, ale do mety dotarł tylko Krzysztof. Andrzej z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować. Podkreśla jednak, że nie czuje się przegrany. Osiągnął swój cel - wspólnie ze swoim kompanem nagłośnił problem depresji wśród dzieci i zbiórkę środków na rzecz Fundacji Słonie na Balkonie.

Krzysztof Kościelnik ukończył bieg Głównym Szlakiem Beskidzkim w Ustroniu
Krzysztof Kościelnik ukończył w Ustroniu bieg Głównym Szlakiem Beskidzkim - 09.10.2022 · fot. Andrzej Kowalczyk - Sportowa Perspektywa


Dwaj tyszanie - Andrzej Kowalczyk i Krzysztof Kościelnik postawili przed sobą wyzwanie wielkie jak słoń - ogłosili, że pokonają charytatywnie i biegiem trasę "Głównego Szlaku Beskidzkiego" - ponad 500 kilometrów po górach. Wszystko po to, by zebrać środki na fachową pomoc dla dzieci z depresją. Celem było wsparcie działań Fundacji Słonie na Balkonie. Wyprawę rozpoczęli w poniedziałek, 3 października o świcie. Udało się! Krzysztof dotarł na metę w Ustroniu w niedzielę, 9 października.

Andrzej Kowalczyk kilka dni wcześniej, po pokonaniu 170 km, podjął decyzję o rezygnacji z trasy. Musiał przerwać wyzwanie z powodu przeciążenia kolan.

Loading...


Andrzej kowalczyk
Andrzej zrezygnował z dalszego biegu z powodów zdrowotnych - 06.10.2022 · fot. archiwum prywatne


- Udało się zebrać 18 273 złotych. Licytacje zebranych przedmiotów osiągnęły już wartość ponad 5000 zł. Aukcje oraz zbiórka potrwają do końca października, więc jest ogromna szansa, że uzbiera się wokół projektu kwota rzędu 25 tysięcy zł - relacjonował po ukończeniu biegu przez Krzysztofa, Andrzej Kowalczyk.

- To największy projekt charytatywny jaki do tej pory przyszło mi organizować, największy w który zaangażowało się tak wiele osób, przynoszący kilkukrotnie wyższa sumę niż najlepszy dotychczasowy i za to chciałbym Wam najbardziej podziękować - dodaje.

- O kryzysie w psychiatrii dziecięcej mówi się od wielu lat. Z raportu NIK wynika, że 9-10 proc. dzieci wymaga pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Rok 2021 rozpoczęliśmy z 140 pacjentami w stałej terapii, dziś to ponad 400 dzieciaków. Tegoroczna jesień również zapowiada się rekordowo. Co miesiąc przyjmujemy nowe dzieciaki, które dziś potrzebują słoniowego wsparcia - kolejne czekają w długiej kolejce do specjalisty. Tylko w ubiegłym roku było 1490 udokumentowanych prób samobójczych dzieci i młodzieży, a to o 77 proc. więcej w porównaniu do 2020 r. Psychiatrzy mówią o lawinowym wzroście liczby dzieci i młodzieży potrzebujących pilnej pomocy psychiatrycznej - alarmują władze Fundacji Słonie na Balkonie, która pomaga dzieciom skrzywdzonym, po traumie, z problemami psychicznymi.

Loading...

Loading...


- Dlatego w tym roku postanowiłem ukierunkować mój projekt biegu 500 km po górach na pomoc w walce z depresją wśród dzieci - mówił przed startem Andrzej Kowalczyk.

Loading...


Główny Szlak Beskidzki (500 km) wiedzie przez Beskid: Niski, Sądecki, Żywiecki, Makowski i Śląski oraz przez Bieszczady i Gorce. To ponad 22 000 metrów do pokonania zarówno w górę jak i w dół, bo tyle wynosi suma podejść oraz zejść. Andrzej i Krzysiek wystartowali z Wołosatego (Bieszczady). Meta znajduje się w Ustroniu (Beskid Śląski).

Loading...


Środki zebrane dzięki zbiórce w serwisie siepomaga.pl pomogą zaopiekować się kolejnymi dziećmi, które bez specjalistycznego wsparcia i fachowej opieki psychicznej mogą sobie nie poradzić.

Trwają także licytacje sportowych przedmiotówJeśli chcecie dodatkowo wesprzeć akcję, możesz równocześnie wziąć udział w licytacjach organizowanych na Allegro Charytatywni pod linkiem: https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-siepomaga/cele/500-kilometrow-biegiem-po-gorach-dla-dzieci-z-depresja

Andrzej Kowalczyk i Krzysztof Kościelnik podczas pierwszego dnia wyprawy - 03.10.2022
Andrzej Kowalczyk i Krzysztof Kościelnik podczas pierwszego dnia wyprawy - 03.10.2022 · fot. Andrzej Kowalczyk - Sportowa Perspektywa


Można zdobyć m.in. piłkę Igi Świątek czy koszulki z autografami wielu sportowców i klubów. Jedną z koszulek przekazał na licytację prezydent naszego miasta.

Loading...


Skarbonka, na którą można wpłacać środki dla wsparcia charytatywnej inicjatywy:O Fundacji Słonie na BalkonieChoroba nie patrzy na wiek. Przychodzi i zabiera to, co dla nas najcenniejsze - życie bliskich, życie naszych dzieci. Depresja to właśnie taka choroba. Co roku jej ofiarą pada coraz więcej dzieci. Naszych dzieci.

W Polsce dzieci skrzywdzone często nie mają dostępu do specjalistycznej pomocy terapeutycznej zaraz po tragicznym zdarzeniu. Na oddziałach psychiatrycznych mierzą się nie tylko z własną depresją, lękami, traumami, ale i z nieprzystosowanymi salami, brakiem personelu, wyobcowaniem. To, dlatego Fundacja Słonie na Balkonie oferuje im fachową opiekę terapeutyczną w ciepłej i otwartej przestrzeni, gdzie mogą poczuć się bezpiecznie.

- Pomóż nam otoczyć wsparciem najmłodszych, którzy zmagają się z problemami psychicznymi, nie ma na co czekać - zachęcają przedstawiciele Fundacji Słonie na Balkonie.

Tyszanie pobiegną 500 kilometrów po górach dla dzieci z depresją!


500 kilometrów biegiem po górach dla dzieci z depresją

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.