Wiadomości

  • 21 września 2022
  • wyświetleń: 350

Jaki sposób na wydanie debiutanckiej książki jest najlepszy?

Materiał partnera:

W sieci można znaleźć mnóstwo wpisów osób, które chcą wydać swoją pierwszą książkę i potrzebują pomocy w przeprowadzeniu takiego procesu. Jednak bazowanie wyłącznie na wsparciu internautów, o których niewiele wiesz, nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, nikt nie zdradzi Ci wartościowej wiedzy i nie wyda Twojej książki za darmo. Po drugie, polegając wyłącznie na kimś obcym nie masz pewności, że unikniecie wszystkich powszechnych błędów. Zastanawiając się, jak wydać książkę, najlepiej weź sprawy w swoje ręce, poświęć trochę czasu na naukę i zdecyduj się na jeden z kilku popularnych modeli wydawniczych.

Jaki sposób na wydanie debiutanckiej książki jest najlepszy?


Jakie modele wydawnicze są obecnie najpopularniejsze?Masz gotową treść swojej pierwszej książki i szukasz sposobu, który pozwoli Ci wydać długo dopracowywaną publikację, docierając do jak najszerszego grona czytelników? Dziś na konkurencyjnym rynku najpopularniejsze są trzy rozwiązania. Opiszemy krótko każde z nich, by ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Tradycyjny model wydawniczyTo zdecydowanie najtrudniejsza droga do pokonania. Najpierw musisz skontaktować się z wydawnictwami, które proponują taką usługę - wysyłasz im swój tekst i liczysz na pozytywną odpowiedź. Nieliczni autorzy mają szczęście. Zwykle w przypadku debiutantów wydawnictwa nie chcą podejmować współpracy. Jeśli jednak odpowiedź będzie pozytywna, prawdopodobnie otrzymasz zaliczkę na prawa autorskie i podpiszesz umowę. Wydawnictwo zajmie się redakcją treści, przygotowaniem technicznym publikacji, produkcją oraz dystrybucją. Jednak tak jak wspominaliśmy - to rozwiązanie zarezerwowane przede wszystkim dla autorów ze zgromadzoną już grupą czytelników.

Self-publishing, czyli publikowanie samodzielneTen model wydawniczy będzie wymagać od Ciebie sporo pracy, choć da też największą swobodę. Wszystkim musisz zająć się samodzielnie - od projektu okładki, przez druk książki, aż po dystrybucję i promocję publikacji. W tym układzie poniesiesz również wszystkie koszty związane z procesem wydawniczym. Jest to dobre rozwiązanie, gdy masz grono fanów (np. czytelników bloga), którzy będą gotowi zapłacić za Twoją książkę odpowiednią kwotę w takiej liczbie, by przynajmniej zwróciły się wydatki na jej publikację.

Subsydiowany model wydawniczyJeśli zastanawiasz się jak wydać książkę, by zyskać wsparcie profesjonalnej oficyny, a jednocześnie ponieść tylko część kosztów tego procesu, dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie publikowanie subsydiowane. W tym modelu inwestujesz własne pieniądze w przygotowanie książki do wydania, ale w zamian oficyna zajmuje się całym procesem produkcji, dystrybucji i promocji. Otrzymasz także określoną w umowie część dochodów ze sprzedaży publikacji. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokiej jakości samego wydania, a jednocześnie nie chcą zajmować się tym samodzielnie. Subsydiowany model wydawniczy jest coraz popularniejszy w wielu krajach - chętnie sięgają po niego również debiutanci z Polski.