Wiadomości

  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 691

Psycholog Tychy - jak znaleźć dobrego specjalistę?

Materiał partnera:

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. W dzisiejszych czasach świadomość społeczeństwa w tym zakresie naprawdę mocno wzrasta. Dzięki temu, że tak wiele mówi się o korzyściach terapii, coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie pomocy specjalisty. Sprawdźmy więc, jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Tychach.

Linkhouse


Psycholog Tychy — kiedy i dlaczego warto wybrać się do specjalisty? Specjalistyczna pomoc w zakresie zdrowia psychicznego może okazać się niezwykle pomocna w wielu sytuacjach. W niektórych będzie po prostu potrzebnym wsparciem, w innych zaś nawet ratunkiem i kluczowym krokiem do wyleczenia różnego rodzaju zaburzeń.

Skąd mamy wiedzieć, kiedy właściwie odwiedzić gabinet psychologiczny? Takich sygnałów może być naprawdę wiele i mogą mieć one bardzo zróżnicowany charakter. Pierwszym takim znakiem jest przede wszystkim poczuci nieradzenia sobie z emocjami. Mogą być to na przykład epizody smutku, pozornie nieuzasadnionego płaczu, czy też po prostu nagłe obniżenie nastroju lub jego wahania. Do specjalisty warto zgłosić się także w przypadku kryzysów życiowych, takich jak choćby poczucie braku sensu, czy wypalenie zawodowe. To samo dotyczy traumatycznych przeżyć z przeszłości, czy też przezywanej żałoby. Oczywiście lista wskazań do terapii jest znacznie dłuższa, a to jedynie kilka przykładów.

Przede wszystkim skorzystajmy z pomocy specjalisty, gdy czujemy, że tego potrzebujemy. Jednym z największych błędów, jakie można tu popełnić, jest zbyt długa zwłoka. Pamiętajmy bowiem, że o zdrowie psychiczne należy dbać tak samo, jak o to fizyczne.

Psycholog czy psychoterapeuta?Psycholog i psychoterapeuta to nie to samo. I warto mieć to na uwadze, ponieważ bardzo często stosuje się te określenia zawodów zamiennie. Nie są to jednak synonimy. Jeśli chcemy iść więc do psychologa w Tychach, to dobrze jest wcześniej upewnić się, czy nie lepszą opcją będzie odwiedzić gabinet psychoterapii.

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą to przede wszystkim wykształcenie oraz przygotowanie zawodowe. Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia. Takie wykształcenie daje uprawnienie do pracy w zawodzie. Psychoterapeuta to zaś specjalista, który po uzyskaniu tytułu magistra rozpoczął i ukończył także studia na kierunku psychoterapii. Najczęściej są to osoby po studiach magisterskich na kierunku psychologii, ale nie tylko. Mogą być to także absolwenci innych kierunków medycznych oraz humanistycznych.

Jeśli mamy taką możliwość, to bez wątpienia znacznie lepszym wyborem będzie wizyta u psychoterapeuty. Kompetencje takich specjalistów są bowiem zwykle znacznie szersze niż osób, które ukończyły jedynie psychologię.

Psychoterapeuta Tychy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?Jeśli potrzebny jest nam psychoterapeuta lub psycholog Tychy są miastem, w którym znajdziemy takiego specjalistę. Musimy jednak pamiętać, że tutaj chodzi o nasze zdrowie psychiczne. W relacji terapeutycznej ważne jest zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, dlatego też nie należy umawiać się do losowego specjalisty. Warto upewnić się, że idziemy do naprawdę dobrego psychoterapeuty. Jak możemy to jednak zweryfikować jeszcze przed wizytą? Zwracając uwagę, na kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim przy wyborze psychoterapeuty w Tychach należy sprawdzić jego specjalizację oraz nurty, w jakich działa. Istotne jest także, czy specjalista ma własny gabinet terapii, czy też znajduje się on w większej klinice. Oczywiście krokiem, którego nie można pominąć, jest także sprawdzenie opinii w internecie. To może nam bardzo pomóc w ustaleniu, czy mamy do czynienia z dobrym terapeutą.