Wiadomości

  • 20 września 2022
  • 27 września 2022
  • wyświetleń: 1415

Do jednostek PSP trafił jodek potasu. Na wypadek zagrożenia radiacyjnego

W ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stało się tak w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

straż, straż pożarna, psp
Do jednostek PSP trafił jodek potasu. Na wypadek zagrożenia radiacyjnego · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Jak poinformowało MSWiA, "jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego".

- Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski - dodał resort.

Jak podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji, "profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów".

mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.