Reklama

Wiadomości

  • 19 września 2022
  • wyświetleń: 1950

Ikona na nowy wiek - Jerzy Nowosielski w świątyniach Śląska

Rok 2023 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Zbliżająca się 100. urodzin Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku - to okazja, aby w gronie ekspertek i ekspertów, historyczek i historyków sztuki oraz artystek i artystów, a także miłośniczek i miłośników twórczości mistrza, przypomnieć jego postać i twórczość.

Wystrój kosciola pw. Ducha Świętego
Wystrój kościoła pw. Ducha Świętego · fot. Grzegorz Krzysztofik


Jerzy Nowosielski jest autorem polichromii i wystroju wnętrza kościoła rzymskokatolickiego pw. Ducha Świętego w Tychach (proj. Stanisław Niemczyk we współpracy z konstruktorem Jerzym Manjurą i architektami Wojciechem Czechem i Grzegorzem Ratajskim, 1978). Zaś sam kościół to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisany w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego. Historia powstawania i dokumentacja wielkiego, spójnego dzieła twórcy, są istotną częścią książki Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” (wyd. Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab).

Projekt polichromii do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach - rzut całości, 1982, akwarela, nowosielski
Projekt polichromii do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach - rzut całości, 1982, akwarela · fot. Jerzy Nowosielski


Wśród prelegentów:

dr Krystyna Czerni - krytyczka i historyczka sztuki, wnikliwa badaczka życia i twórczości Jerzego Nowosielskiego, autorka współwydanego przez Muzeum Miejskie w Tychach albumu „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”, ale i m.in. biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike - z prezentacją „>>Nowosielski na Śląsku<< i kolejne planowane tomy Katalogu Sztuki Sakralnej Jerzego Nowosielskiego”

prof. Leon Tarasewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) przedstawi „Fenomen malarski Jerzego Nowosielskiego”

prof. dr hab. Roman Maciuszkiewicz (Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) w prezentacji „Misterium przestrzeni Jerzego Nowosielskiego” zaprezentuje świadectwo wspólnej pracy z Jerzym Nowosielskim w Tychach

Natalia Binda-Kiszczak (Pracownia Ikon Najświętszej Maryi Panny w Tychach) opowie o fenomenie współczesnych szkół i warsztatów malowania ikon w prezentacji „Renesans malarstwa ikonowego w Polsce”

  • data: 22 września 2022 (czwartek), godz. 17.00-20.00
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny


więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ikona-na-nowy-wiek-jerzy-nowosielski-w-swiatyniach-slaska-przed-100-rocznica-urodzin-artysty/

więcej o książce „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”: https://muzeum.tychy.pl/produkt/nowosielski-na-slasku-sztuka-sakralna/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj