Wiadomości

  • 16 września 2022
  • 17 września 2022
  • wyświetleń: 1607

W piątek kontrole użytkowników hulajnóg w Tychach

Tyskie radne złożyły w sierpniu na biurko prezydenta interpelację w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Tychy akcji, podczas której funkcjonariusze policji i straży miejskiej będą sprawdzać trzeźwość oraz prawidłowe użytkowanie hulajnóg. Działania zostały przeprowadzone w piatek,16 września w godzinach 14.00 - 22.00.

hulajnoga
W piątek kontrole użytkowników hulajnóg w Tychach · fot. freepik.com


Pod interpelacją podpisały się: Anna Krzystyniak, Patrycja Kosowska-Pawłowicz, Urszula Paździorek-Pawlik, Aleksandra Pabian, Lidia Gajdas, Barbara Konieczna oraz Karolina Chemicz-Pałys.

- W sezonie wiosenno-letnim zauważamy zwiększoną liczbę osób przemieszczających się po drogach hulajnogami. Jadąc hulajnogą, jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów. Jednak w ostatnim czasie obserwujemy wiele zdarzeń drogowych i wypadków z udziałem tych jednośladów. Często ich uczestnikami są osoby nieletnie - wskazują tyskie radne.

- Wielu mieszkańców kontaktuje się z nami, prosząc o podjęcie przez nasze miasto działań profilaktycznych i edukacyjnych. Funkcjonariusze podczas takiego działania powinni zweryfikować stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących czy liczbę przewożonych osób - zaproponowały.

- Jesteśmy przekonane, że podjęcie takich działań przez służby przyniesie pozytywny rezultat i zdecydowanie wpłynie na świadomość użytkowników hulajnóg - dodały.

Początkowo planowano przeprowadzić działania 14 września w godz. 6.00 - 14.00, ale termin ten został zmieniony na wniosek samorządowców. Jak wskazywali we wniosku, podane godziny nie obejmują czasu największej aktywności związanej z przemieszczaniem się za pomocą hulajnóg. Radne zaproponowały, aby działania były prowadzone w godzinach 12.00-20.00 oraz obejmowały weekendy.

- Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej niepokojących zachowań ma miejsce w godzinach popołudniowo-wieczornych oraz w dni wolne od zajęć i pracy - wskazały przedstawicielki mieszkańców w radzie.

Działania funkcjonariuszy ostatecznie zostały przeprowadzone w piątek, 16 września w godz. 14.00-22.00.

Jak wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację komendant straży miejskiej, Ryszard Polcyn, z uwagi na inne działania zlecone przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, wspólna akcja funkcjonariuszy policji i SM nie może być wykonana w weekendy we wrześniu, Zapewnił jednak, że strażnicy miejscy w bieżącym miesiącu, zwłaszcza w weekendy, będą prowadzić wzmożoną kontrolę prawidłowego użytkowania hulajnóg na terenie miasta.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.