Wiadomości

  • 15 września 2022
  • 16 września 2022
  • wyświetleń: 3630

Kierowcy ciężarówek zignorowali obecność pieszej na pasach

Kamera drogówki zarejestrowała dwa niebezpieczne wykroczenia względem pieszych.Sytuacja miała miejsce na DK44, drodze o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku przy ulicy Oświęcimskiej. W materiale widać kobietę, która zatrzymała się przed przejściem dla pieszych, następnie samochód dostawczy zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Kobieta na szczęście zastosowała zasadę ograniczonego zaufania i upewniła się, czy kierowca na drugim pasie jezdni również się zatrzyma. Wtedy mogłaby bezpiecznie przejść przez przejście. Niestety dwa samochody ciężarowe ominęły pojazd, nie zważając na osobę na przejściu. Policjanci, widząc wykroczenie, natychmiast zatrzymali kierujących, na których nałożyli mandaty karne w wysokości po 1500 złotych oraz nałożyli po 10 punktów karnych.

Ponadto w środę, 14 września podczas działań „Bezpieczny pieszy” tyscy policjanci ujawnili 25 wykroczeń, a wszystkie zostały popełnione przez kierowców w rejonach przejść dla pieszych.

Kierowco! Pamiętaj, że pieszych i rowerzystów nie chronią pasy bezpieczeństwa, karoseria czy poduszka powietrzna! Policjanci przypominają, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo też wchodzącemu na to przejście.

Pieszy, rowerzysta czy użytkownik hulajnogi elektrycznej także powinni pamiętać, że regulacje prawne nie zwalniają ich z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Policjanci apelują do siedzących za kółkiem, aby pamiętali o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Tylko połączenie stosowania się do przepisów ruchu drogowego z naszą ostrożnością, uwagą i myśleniem może być skuteczne w ciągłym dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

ar / tychy.info

źródło: 112tychy.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.