Reklama

Wiadomości

  • 13 września 2022
  • wyświetleń: 2313

Objazd "Nowa Huta Nowe Tychy. Podobieństwa i różnice"

W najbliższą sobotę, 17 września w godz. 10:00 - 20:00 Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wycieczkę autokarową w ramach projektu "Zajrzyj do Huty 2022". Co część dawnej stolicy Polski ma wspólnego z Tychami? Okazuje się, że bardzo wiele. Odkryją to uczestnicy objazdu.

Osiedle A w Tychach , Rzeźba murarki
Osiedle A w Tychach · fot. materiały prasowe


Nowa Huta i nowe miasto Tychy zostały zaprojektowane wkrótce po ustanowieniu doktryny socrealistycznej i w założeniach traktowane były jako miasta modelowe. Wspólny jest im mit założycielski, powiązany z doktryną stalinowską o nowym człowieku i dominującej roli klasy robotniczej oraz oparty na zakwestionowaniu pierwotnego dziedzictwa kulturowego.

Nowa Huta i nowe miasto Tychy były także zasilane przez falę migracji powojennej z lat 50. XX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze społecznej, świecie wartości i kształtowaniu się tożsamości mieszkańców.

Pomiędzy wizją projektową a realizacją z biegiem czasu narastały różnice. Socrealizm został zastąpiony późnym modernizmem. Nie bez znaczenia były też przemiany gospodarcze, które wpływały na tempo i formę realizacji. Nowe bodźce prowadziły do zmian społecznych. W dalszej konsekwencji komplikuje to porównanie obu ośrodków, ale jednocześnie prowadzi do rozszerzenia płaszczyzny porównawczej o nowe wątki, m.in. na poziomie mikrohistorycznym.

Podczas objazdu porównane zostaną najważniejsze realizacje nowohuckie i tyskie doby socrealizmu i modernizmu. Uczestnicy obejrzą przykłady architektury świeckiej i sakralnej. Na trasie w Nowej Hucie będą to: dawne kino Światowid, dawne Centrum Administracyjne Huty im. Lenina, założenie placu Centralnego, Teatr Ludowy i kościół Arka Pana. W Tychach zwiedzą odpowiednio Osiedla A i B, rzeźby plenerowe, kościół św. Ducha, jezioro Paprocańskie.

W trakcie zwiedzania zaplanowano przerwę obiadowo-kawową w Tychach (posiłek nie jest wliczony w cenę biletu).

Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Patryk Oczko, autorzy projektu badawczego Nowa Huta i nowe miasto Tychy. Analiza porównawcza.Pełen program wszystkich instytucji biorących udział w Zajrzyj do Huty: http://webapp-int.mhk.pl/zdh2022.pdf

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/801110264659178

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj