![[ZDJĘCIA] "Rock na Plaży" w tym roku odbył się na Placu pod Żyrafą!](https://img.tychy.info/ib/35a3f15b831957bc8e3eb50ababf9c3e/12/0/354/2400/1602/2023/09/rock_na_plazy_c9a6.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 13 września 2022
- wyświetleń: 2313
Objazd "Nowa Huta Nowe Tychy. Podobieństwa i różnice"
W najbliższą sobotę, 17 września w godz. 10:00 - 20:00 Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wycieczkę autokarową w ramach projektu "Zajrzyj do Huty 2022". Co część dawnej stolicy Polski ma wspólnego z Tychami? Okazuje się, że bardzo wiele. Odkryją to uczestnicy objazdu.

Nowa Huta i nowe miasto Tychy zostały zaprojektowane wkrótce po ustanowieniu doktryny socrealistycznej i w założeniach traktowane były jako miasta modelowe. Wspólny jest im mit założycielski, powiązany z doktryną stalinowską o nowym człowieku i dominującej roli klasy robotniczej oraz oparty na zakwestionowaniu pierwotnego dziedzictwa kulturowego.
Nowa Huta i nowe miasto Tychy były także zasilane przez falę migracji powojennej z lat 50. XX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze społecznej, świecie wartości i kształtowaniu się tożsamości mieszkańców.
Pomiędzy wizją projektową a realizacją z biegiem czasu narastały różnice. Socrealizm został zastąpiony późnym modernizmem. Nie bez znaczenia były też przemiany gospodarcze, które wpływały na tempo i formę realizacji. Nowe bodźce prowadziły do zmian społecznych. W dalszej konsekwencji komplikuje to porównanie obu ośrodków, ale jednocześnie prowadzi do rozszerzenia płaszczyzny porównawczej o nowe wątki, m.in. na poziomie mikrohistorycznym.
Podczas objazdu porównane zostaną najważniejsze realizacje nowohuckie i tyskie doby socrealizmu i modernizmu. Uczestnicy obejrzą przykłady architektury świeckiej i sakralnej. Na trasie w Nowej Hucie będą to: dawne kino Światowid, dawne Centrum Administracyjne Huty im. Lenina, założenie placu Centralnego, Teatr Ludowy i kościół Arka Pana. W Tychach zwiedzą odpowiednio Osiedla A i B, rzeźby plenerowe, kościół św. Ducha, jezioro Paprocańskie.
W trakcie zwiedzania zaplanowano przerwę obiadowo-kawową w Tychach (posiłek nie jest wliczony w cenę biletu).
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Patryk Oczko, autorzy projektu badawczego Nowa Huta i nowe miasto Tychy. Analiza porównawcza.
- Wyjazd spod Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zbiorka w autokarze o godz. 09.50-10.00.
- Bilety w cenie 40 zł (od 7 września, od godz. 12.00) do kupienia na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=21 oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1).
Pełen program wszystkich instytucji biorących udział w Zajrzyj do Huty: http://webapp-int.mhk.pl/zdh2022.pdf
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/801110264659178
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

JutroPierwsze osiedla nowego miasta: spacer architektoniczny po Osiedlu B

Gorący tematO hokeju dla najmłodszych z Henrykiem Gruthem - 15-lecie Tyskich Lwów

TrwaDokumentowali Śląsk. Wystawa Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON

Gorący tematHistoryczny spacer po dawnej Kolonii Fabrycznej w Czułowie

Gorący tematKonkurs Słoneczniki 2023 - zagłosuj na tyskie instytucje!
