Wiadomości

 • 11 września 2022
 • wyświetleń: 372

Komputer czy smartfon? Na czym częściej kupujemy i płacimy online?

Materiał partnera:

Zakupy przez internet cieszą się w naszym kraju dużą popularnością - robi je ponad ¾ internautów [1], zamawiając produkty i usługi zarówno z polskich, jak i zagranicznych sklepów [2]. Uznawane są przez e-konsumentów za wygodne i nieskomplikowane, a także dające większe możliwości wyboru niż sklepy stacjonarne [1]. A na czym Polacy chętniej kupują i płacą online? Sprawdźmy!

Komputer czy smartfon? Na czym częściej kupujemy i płacimy online?


Co wybierają kupujący online - komputery czy smartfony?Zarówno komputery, jak i smartfony służą do zakupów online większości Polaków3. Ich popularność w tym względzie jest niemal identyczna:

 • na laptopach kupuje i płaci online 78% e-konsumentów [3];
 • na smartfonach kupuje i płaci online 76% e-konsumentów [3].


Smartfony niepodzielnie rządzą wśród najmłodszych kupujących (w wieku 15-24 lata) - do zamawiania produktów i usług wybiera je aż 92% osób (jednocześnie 71% kupuje przy użyciu laptopa). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób po 50. roku życia - te zdecydowanie częściej do zakupów i płatności online wybierają komputery przenośne (78% do 53% badanych) [5].

Bardzo podobnie kształtują się natomiast motywacje Polaków [4]. Zarówno użytkowników laptopów, jak i telefonów komórkowych do zakupów przez internet skłaniają przede wszystkim dostępność przez całą dobę, brak konieczności jechania do sklepu stacjonarnego oraz nieograniczony czas wyboru [4].

Inne urządzenia, na których kupują PolacyPopularność innych urządzeń, stosowanych do zakupów i płatności przez internet, jest dużo mniejsza [6]. Na trzecim miejscu (za laptopami i smartfonami) znalazły się komputery stacjonarne, z których korzysta nieco ponad połowa (51%) e-konsumentów [6].

Oprócz wymienionych urządzeń, Polacy do kupowania online wybierają również tablety (24%) oraz czytniki e-booków (3%) [6].

Warto dodać, że ponad połowa (52%) e-konsumentów rozpoczyna zakupy przez internet na telefonie komórkowym, a kończy je na komputerze [7].

Visa Mobile - płatności online na każdym urządzeniuBez względu na to, z którego urządzenia korzysta e-kupujący, może on wybierać spośród wielu nowoczesnych metod płatności online. Nową metodą, aktualnie wprowadzaną na rynek, jest Visa Mobile - wirtualny portfel, dzięki któremu można opłacać zamówienia szybko, łatwo oraz bezpiecznie [8].

Z czego to wynika? Otóż płatność online z Visa Mobile pozwoli użytkownikowi uniknąć wpisywania danych karty płatniczej w sklepie oraz wprowadzania haseł. Dodatkowo każda przeprowadzona transakcja jest zabezpieczona przez Visa [8].

Co więcej, płatności w internecie z Visa Mobile nie wymagają wykonywania wielu żmudnych czynności, takich jak przeklikiwanie się przez wyskakujące w sklepie online okna czy wypełnianie wielu pól formularzy. W ten sposób finalizowanie transakcji jest szybkie i wygodne [8].

Co zrobić, aby płacić online tą metodą? Wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobrać aplikację Visa Mobile (ze sklepu z aplikacjami dedykowanemu konkretnemu systemowi operacyjnemu). Później należy tylko skonfigurować usługę (na tym etapie podaje się między innymi dane karty płatniczej) i dokonać płatności w sklepie internetowym (wystarczy wybrać ikonę z tym rozwiązaniem, wpisać w wolne pole numer telefonu i zatwierdzić transakcję na smartfonie) [8].

Lista banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html. Warto pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać dokonania aktualizacji aplikacji bankowej albo innych czynności [8].

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

Bibliografia:

 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 12
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 214
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 216
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 188
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 187
 • Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 192
 • VISA, Visa Mobile - jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 10.06.2022