Wiadomości

  • 11 września 2022
  • wyświetleń: 423

Serialowi nałogowcy

Materiał partnera:

Eksperymenty z różnego rodzaju substancjami, ciąg alkoholowy, utrata kontaktu z rzeczywistością, a w konsekwencji długi, zniszczone relacje z rodziną i bliskimi, a także problemy z prawem - właśnie tacy są (anty)bohaterowie wielu seriali. W trakcie oglądania niejeden widz miał ochotę wysłać delikwenta na odwyk. Czy z takich produkcji można wynieść naukę na przyszłość?

Serialowi nałogowcy


Bardzo bogaty, silnie uzależniony



Patrick Melrose (Benedict Cumberbatch) jest uzależniony w zasadzie od wszystkiego. Narkotyki popijał alkoholem, aż do utraty świadomości czy halucynacji. Bohater miniserialu był bogaty, wysoko postawiony, należał do brytyjskiej elity. W tym przypadku używki to sposób na zagłuszenie demonów i traum z dzieciństwa. To doskonały obraz człowieka, który z pozoru powinien być zadowolony z życia. Pozwala spojrzeć na uzależnienie z perspektywy osoby, która całkowicie w nie popadła i nie może sobie poradzić sama. Wyjście z nałogu, niezależnie od tego, czy jest to narkomania, czy alkoholizm to proces, który trwa miesiącami. Jedynie detoks i terapia pomogą spojrzeć na świat inaczej. Nieprzepracowane traumy, które często są powodem do sięgania po kieliszek, można dokładnie omówić z terapeutą. Więcej na temat terapii dla osób z problemem alkoholowym znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/terapia/odwyk-alkoholowy). Decyzja o podjęciu leczenia to pierwszy krok do powrotu do zdrowia.

Lekarz lekoman



Popularny Gregory House przyjmował lek o nazwie Vicodin. To środek przeciwbólowy zawierający hydrokodon oraz paracetamol. Bohater przyjmował go z powodu bólu, jaki towarzyszył mu po wycięciu połowy mięśnia czworogłowego uda. Lek był dostępny jedynie na receptę, więc House prosił o wypisanie jej swoich znajomych ze szpitala. Jednocześnie wypierał się, że ma problem i popadł w nałóg. Lekomania to uzależnienie, o którym mówi się stosunkowo rzadko. Przyjmowane substancje potrafią wywołać szereg reakcji niepożądanych, a te z kolei przyczynić się do zapaści czy zgonu. Duże dawki silnych preparatów wpływają nie tylko na stan psychiczny, ale także wyniszczają organizm. Lekomanię, podobnie jak narkomanię czy alkoholizm można wyleczyć. Konieczne będzie odtrucie, a następnie terapia pod okiem terapeuty. Najlepsze rezultaty daje kompleksowe leczenie w zamkniętym ośrodku - takim, jak na przykład https://medjol.pl/.

Wpływ uzależnienia na bliskie osoby



Problem narkotykowy dotyczy także Rue z serialu „Euforia”. To młoda kobieta, która swoim uzależnieniem nie tylko niszczy życie sobie, ale także swoim bliskim. Jej zachowanie na przemian powoduje agresję, bezradność czy płacz. To doskonały obraz tego, jak uzależnienie wpływa na rodzinę czy przyjaciół, którzy sami są bezradni wobec nałogu. Najważniejszym i często przełomowym momentem jest podjęcie decyzji o pójściu na odwyk (https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy). To początek długiej drogi do odnalezienia siebie samego i naprawienia wszelkich krzyw wyrządzonym bliskich. Warto pamiętać, że rodzina również może skorzystać z pomocy terapeuty czy psychologa.

Każde uzależnienie jest niebezpieczne, zarówno dla zdrowia fizycznego, psychicznego, jak i dla relacji między ludzkich. Jeżeli zauważysz, że bliska osoba nadużywa alkoholu, przyjmuje duże ilości leków i traci kontrolę nad własnym życiem to czas na stanowczą reakcję. Im wcześniej podejmie leczenie, tym większa szansa, że uda się pokonać nałóg.