Reklama

Wiadomości

  • 1 września 2022
  • 2 września 2022
  • wyświetleń: 856

GZM planuje zakup modemów LTE, które przyspieszą zakup biletów

Nowe modemy do połączenia z Internetem w pojazdach ZTM to kolejny krok do uruchomienia nowoczesnego systemu sprzedaży biletów w Transporcie GZM. Nowy system sprzedaży biletów będzie działał w trybie online, a więc szybciej niż obecny system offlinowy. Transakcje będą realizowane w czasie rzeczywistym.

Nowe modemy do połączenia z Internetem pozwolą na to, by:
  • Kupowanie biletów w aplikacjach i automatach biletowych odbywało się szybciej
  • Rzeczywisty czas odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej był aktualizowany niemal w czasie rzeczywistym
  • Nadawać priorytet przejazdy pojazdom komunikacji miejskiej w systemach ITS


Nowy system sprzedaży biletów będzie uruchamiany stopniowo. Jako pierwsza, jesienią tego roku, zostanie udostępniona aplikacja mobilna, która będzie podstawą funkcjonowania nowego systemu Transport GZM. Ale oczywiście fizyczne wersje karty nie znikną z obiegu - dalej będą mogli korzystać z nich pasażerowie, którzy właśnie za ich pomocą wolą kupować bilety komunikacji miejskiej.

Nowe modemy pozwolą na dokładniejszą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej w aplikacjach, które podają rzeczywisty czas ich odjazdu. Teraz pojazdy będą przekazywały swój sygnał co 1 sekundę, co pozwoli na śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, bez nawet kilku- czy kilkunastosekundowego opóźnienia.

Modemy do połączenia z Internetem ułatwią też nadawanie priorytetu komunikacji publicznej w ruchu miejskim w systemach ITS.

Zwiększona wydajność modemów pozwoli również na obsługę nowoczesnych biletomatów z dużym ekranem dotykowym, które w ciągu najbliższych miesięcy znajdą się we wszystkich pojazdach ZTM. O podpisaniu umowy na dostarczenie 1500 takich urządzeń, informowano w maju.

Ogłoszony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przetarg dotyczy zakupu 1300 modemów LTE. Pozwoli to wyposażyć wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy w nowoczesne urządzenia do przesyłania danych. W razie potrzeby, możliwy będzie również zakup 200 dodatkowych urządzeń. Wyłoniony w wyniku przetargu wykonawca będzie miał rok na dostarczenie objętych zamówieniem urządzeń.

Zakup ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

ups / tychy.info

źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.