Wiadomości

  • 31 sierpnia 2022
  • 5 września 2022
  • wyświetleń: 3956

List intencyjny o współpracy z chorwackim miastem podpisany!

1 września do Tychów przyjechała delegacja z chorwackiego Karlovacu. W piątek, 2 września w Tychach spotkała się z władzami miasta, by podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu miast. Odsłonięto także tablicę „Rondo Chorwackie” u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach.

Podpisanie Listu intencyjnego o współpracy w pomiędzy miastem Karlovac znajdującym się w Republice Chorwacji i miastem Tychy - 2.09.2022 · fot. UM Tychy


W skład delegacji weszli: Ambasador Chorwacji w Polsce - Tomislav Vidošević, Konsul Generalny Chorwacji w Polsce - Paweł Włodarczyk, Pani Ivana Fočić - wiceburmistrz miasta Karlovac, Eva Sobotik-Pavan - Główny Specjalista ds. Współpracy Lokalnej i Regionalnej oraz Międzynarodowej Miasta Karlovac.

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Tychy o godz. 10.00 Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta Tychów oraz Ivana Fočić - wiceburmistrz miasta Karlovac podpisali list intencyjny o współpracy obu miast. W wydarzeniu wzięli udział także m.in. przedstawiciele urzędu miasta, Rady Miasta Tychy, Tyskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta.

W treści listu czytamy: Miasto Karlovac i miasto Tychy, w celu zwiększenia wzajemnego zrozumienia i przyjaźni pomiędzy narodami Chorwacji i Polski oraz rozwijania współpracy pomiędzy dwoma miastami, postanawiają podpisać list intencyjny, w którym obie strony wykazują chęć podpisania w przyszłości Porozumienia o nawiązaniu przyjacielskich kontaktów jako miasta partnerskie. Podpisaniem tegoż listu intencyjnego obie strony wyrażają zainteresowanie pogłębianiem współpracy obu miast w zakresie turystyki, gospodarki, nauki i technologii, kultury, edukacji i sportu, w celu propagowania wspólnego rozwoju i dobrobytu.

Podpisanie Listu intencyjnego o współpracy w pomiędzy miastem Karlovac znajdującym się w Republice Chorwacji i miastem Tychy - 2.09.2022
Podpisanie Listu intencyjnego o współpracy w pomiędzy miastem Karlovac znajdującym się w Republice Chorwacji i miastem Tychy - 2.09.2022 · fot. UM Tychy


- To dla naszego miasta bardzo istotne i ważne - mieć partnerów za granicą, o czym przekonaliśmy się wiele razy, w sytuacjach, w których potrzebujemy wsparcia w rozwiązywaniu problemów, kiedy tak naprawdę chcemy pokazywać naszym mieszkańcom, że wspólnie budujemy Europę. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba zawsze, gdy rozmawiamy o partnerstwie z różnymi miastami mówi o tym, że nie chce by to były puste słowa i podpisane kartki papieru. Chcemy, by to było konkretne działanie. Wierzę że w tym przypadku właśnie tak będzie. Po pierwszych rozmowach już wiemy, że różnych pomysłów współpracy i łączników między naszymi miastami jest bardzo dużo. To pozyskiwanie pieniędzy unijnych i wymiana doświadczeń w jaki sposób to robić, rozwój strefy gospodarczej, wymiana doświadczeń między przedsiębiorcami. Nasza współpraca będzie z pewnością miała także wymiar wymiany kulturalnej, artystycznej, której początek już dziś - mówił tuż przed podpisaniem listu intencyjnego Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

- Znajdujemy się w chwili wyjątkowej - mam tu na myśli brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Mówię to tutaj wyraźnie i głośno, bo to co teraz widzimy to są obrazki żywcem wyciągnięte z roku 1991 roku, ponieważ właśnie wtedy w Chorwacji mieliśmy do czynienia dokładnie z taką samą wojną jak w Ukrainie. Polska która sama miała bardzo trudną i skomplikowaną historię, teraz jest liderem jeśli chodzi o okazywanie pomocy i zrozumienia ofiarom tego konfliktu. Ostoją humanizmu. Myślę, że w tym jesteśmy bardzo zgodni - musimy się zjednoczyć i potrzebujemy pokoju. Stąd ten list intencyjny obejmujący różne aspekty współpracy począwszy od gospodarczej poprzez kulturalną - mówił podczas spotkania Ambasador Chorwacji w Polsce - Tomislav Vidošević.

Ivana Fočić - wiceburmistrz miasta Karlovac podkreśliła: Podczas rozmów o dziedzinach, w których możemy współpracować pojawiło się wiele punktów wspólnych. Jestem podbudowana otwartością przedstawicieli miasta Tychy i jestem przekonana, że będziemy razem pracować dla dobra mieszkańców Tychów i miasta Karlovac.

- Polacy są na trzecim miejscu wśród narodów, które najczęściej odwiedzają Chorwację. Codziennie spotykamy się z tymi historiami, jak bardzo się podoba Polakom na wakacjach w Chorwacji, a ja tutaj mogę powiedzieć, że w Polsce czuję się jak w domu. Dlatego jestem przekonany, że to nie będą puste słowa jeśli chodzi o współpracę. Znając Panią wiceburmistrz miasta Karlovac (które jest miastem turystycznym, położonym nad czterema rzekami) która jest bardzo zorientowana na przyszłość, wiem że ta współpraca będzie bardzo owocna - mówił Ambasador Chorwacji w Polsce - Tomislav Vidošević.

Rondo Chorwackie
Podpisanie Listu intencyjnego o współpracy w pomiędzy miastem Karlovac znajdującym się w Republice Chorwacji i miastem Tychy - 2.09.2022 · fot. UM Tychy


Po podpisaniu listu intencyjnego delegacja udała się na symboliczne odsłonięcie „Ronda chorwackiego”, położonego u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach.

Z propozycją nadania nazwy ronda lub ulicy w Tychach wystąpił do prezydenta miasta w lutym tego roku Konsul Republiki Chorwacji w Krakowie - Paweł Włodarczyk. Konsul swoją propozycję uzasadniał przypadającą w tym roku 30-tą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją oraz popularnością, jaką cieszy się Chorwacja wśród Polaków, także mieszkańców Tychów. 25 sierpnia br. Rada Miasta Tychy jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. Podczas dzisiejszego spotkania uchwałę przetłumaczoną na język chorwacki Barbara Konieczna i Sławomir Sobociński - radni Rady Miasta Tychy przekazali na ręce Ambasadora Chorwacji w Polsce oraz wiceburmistrz miasta Karlovac.

Członkowie delegacji w piątek odwiedzili także spółki miejskie PKM, Master, RCGW oraz Park Wodny Tychy. Po południu zwiedzili tyskie Browarium, a o godz. 17.00 na Placu Baczyńskiego wzięli udział w plenerowym recitalu fortepianowym - Dory Petković - chorwackiej artystki młodego pokolenia.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj