Wiadomości

  • 28 sierpnia 2022
  • 29 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2957

[Historyczne zdjęcie] Huczne dożynki na stadionie GKS-u. Lata 70

Mamy czas dożynek, więc z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach wybraliśmy fotografię, na której uwieczniono święto plonów w 1972 roku!

Dożynki 1972, dar
Dożynki na stadionie GKS-u, 1972 rok · fot. Autor nieznany / Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Stadion, na którym na co dzień występowali sportowcy GKS-u Tychy, służył także innym celom. We wrześniu 1972 roku odbyły się na nim - po raz pierwszy w mieście - uroczystości dożynkowe powiatu tyskiego.

Na terenie przyległym do stadionu urządzono wystawę płodów rolnych i z ogródków działkowych, eksponowano nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze oraz środki ochrony roślin. Czynne były liczne stoiska handlowe. Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszyło się „wesołe miasteczko”.

Jak informowało „Echo”, „na płycie boiska zaprezentowano popisy w wykonaniu amatorskich zespołów regionalnych. Inscenizacje te zawierały istotne akcenty patriotyczne i obrazowały niektóre momenty związane z pracą rolnika i z życiem wsi”.

Władze powiatu odebrały od starościny i starosty dożynek tradycyjny bochen chleba. W uroczystościach dożynkowych w Tychach wzięło udział 35-40 tys. mieszkańców miasta i regionu... - wspomina Piotr Zawadzki z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Więcej: https://muzeum.tychy.pl/zbiory/fotografia/dozynki-1972

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj