Wiadomości

  • 26 sierpnia 2022
  • 27 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2740

Tyskie szkoły na mapie "Szkoły wolne od (s)HiT-u"

Organizacja "Wolna szkoła" stworzyła mapę: "Szkoły wolne od (s)HiT-u". Chodzi o budzący duże kontrowersje podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Na internetowej mapie zostały oznaczone szkoły, które nie zamierzają korzystać z książki. Wśród nich jest 11 szkół średnich z Tychów.

gimnazjum nr 15, sala, szkoła, klasa
Tyskie szkoły na mapie "Szkoły wolne od (s)HiT-u" · fot. tychy.info


Organizacja pozarządowa "Wolna szkoła" swoje działania rozpoczęła od sprzeciwu wobec zmian w prawie oświatowym, znanych jako Lex Czarnek. Teraz prowadzi w sieci akcję, w której bojkotuje podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Z inicjatywy aktywistów informacje o decyzjach szkół w kwestii niewybierania podręcznika do HIT-u są oznaczane na mapie "Szkoły wolne od (s)HiTu", która jest dostępna pod adresem: https://wolnaszkola.org/mapa.

szkoła wolna od s(HIT)-u


Na mapie jest ponad 1000 placówek, które zadeklarowały, że kontrowersyjnego podręcznika nie wybiorą lub nie ma go w wykazie. Cały czas dodawane są nowe.

Z mapy tworzonej w sieci wynika, że w Tychach jest 11 szkół ponadpodstawowych, które nie mają tej książki w wykazach podręczników. Przy nazwach placówek widnieją następujące adnotacje:

1. TECHNIKUM NR 5 ZS W TYCHACH - bez podręcznika
2. Zespół Szkół nr 6 - bez podręcznika
3. TECHNIKUM NR 3 w TYCHACH - brak HiTu w wykazie
4. TECHNIKUM NR 1 W TYCHACH - podręcznik WSIP
5. IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GUSTAWA MORCINKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W TYCHACH - podręcznik WSIP
6. III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W TYCHACH - decyzja we wrześniu
7. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO W TYCHACH - decyzja we wrześniu
8. TECHNIKUM NR 4 W TYCHACH - brak HiTu w wykazie
9. TECHNIKUM NR 2 W TYCHACH - Brak HiTu w wykazie
10. II LICEUM O GÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W TYCHACH - podręcznik WSIP
11. TECHNIKUM NR 6 ZS W TYCHACH - brak HiTu w wykazie.

szkoła wolna od s HIT-u


"Wolna szkoła" apeluje do dyrektorów szkół oraz nauczycieli o skorzystanie z przysługującego im prawa i niewybieranie do realizacji przedmiotu HiT podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

"Uważamy, że publikacja ta nie jest podręcznikiem. Prezentuje osobiste opinie autora, nie zawiera elementów treści i grafiki charakterystycznych dla podręczników. Prezentuje też subiektywną interpretację najnowszej historii. Książka autorstwa Wojciecha Roszkowskiego zawiera także fragmenty treści bazujące na niesprawdzonych źródłach (laboratoria produkujące ludzi) i jednocześnie narusza godność osób, które przyszły na świat w wyniku procedur wspomaganego rozwoju. Książka zawiera także sformułowania wykluczające osoby o innych poglądach niż te, które wyraża sam autor, wyklucza osoby o innym kolorze skóry czy światopoglądzie, zawiera jedynie katolicką interpretację historii.

Uważamy, że podręcznik autorstwa Wojciecha Roszkowskiego wydawnictwa Biały Kruk nie spełnia standardów materiału edukacyjnego, bowiem całkowicie ogranicza realizację istotnych celów edukacyjnych, czyli możliwości samodzielnego formułowania przez młode osoby poglądów i zdobywania wiedzy w oparciu o fakty, a nie opinie"
- czytamy w apelu.

Aktywiści zapraszają także do wysyłania do szkół treści apelu z wyjaśnieniem, dlaczego nie chcą książki W. Roszkowskiego w placówce.

Loading...

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.