Wiadomości

  • 24 sierpnia 2022
  • 27 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 4954

Nexteer zwolnił przewodniczącego związku. Jest oświadczenie

Śląsko-Dąbrowska Solidarność poinformowała w poniedziałek, 22 sierpnia że półka Nexteer Automotive Poland w Tychach zwolniła z pracy przewodniczącego „Solidarności”. "W przeszłości Grzegorz Zmuda był już dwukrotnie zwalniany, a następnie przywracany do pracy przez sądy" - czytamy w komunikacie. Zakład Nexteer wydał w tej sprawie oświadczenie.

Nexteer Automotive w Tychach
Nexteer Automotive w Tychach · fot. https://www.polish.nexteer.com/


W ocenie związkowców postępowanie zarządu tyskiej spółki to bezprawie. Zapowiadają pozwy sądowe i akcje protestacyjne. Sprawę opisują szczegółowo związkowcy na stronie internetowej Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności:

W poniedziałek 22 sierpnia, gdy Grzegorz Zmuda przyszedł do pracy, miało okazać się, że jego przepustka nie działa. Po kilkudziesięciu minutach oczekiwania na bramie zakładu, miał zostać wpuszczony na teren firmy jako gość.

- W dziale kadr dowiedziałem się, że nie jestem już pracownikiem Nexteer. Na moją uwagę, że nie dostałem żadnego wypowiedzenia, powiedziano mi, że pismo w tej sprawie zostało podobno wrzucone do mojej skrzynki na listy. Następnie pokazano mi rzekomą kopię tego dokumentu. Tak się zwalnia ludzi w Nexteer - opisuje Grzegorz Zmuda.

Grzegorz Zmuda - szef "Solidarności" w Nexteer Automotive Poland w Tychach
Grzegorz Zmuda - szef "Solidarności" w Nexteer Automotive Poland w Tychach · fot. Solidarność Śląsko-Dąbrowska


Śląsko-dąbrowska „Solidarność” zapowiada, że w najbliższych dniach do sądu zostanie skierowany pozew o przywrócenie Grzegorza Zmudy do pracy. Związek rozpoczął również przygotowania do akcji protestacyjnych.

- Nie ma naszej zgody na łamanie prawa i próby niszczenia ludzi tylko za to, że ośmielili się działać w związku zawodowym. O szczegółach protestów poinformujemy w ciągu najbliższych kilku dni - mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Zwolnienie z pracy to nie jedyne działanie pracodawcy, które w ocenie Zmudy jest całkowicie bezprawne.

- 3 i 4 sierpnia, kiedy ja byłem w pracy, pod moim domem przez cały dzień stał zaparkowany samochód, w którym siedziało dwóch mężczyzn. W końcu żona zadzwoniła na policję. Gdy na miejsce przyjechał patrol, okazało się, że byli to przedstawiciele kancelarii prawnej wynajętej przez Nexteer. Moim zdaniem takie postępowanie, to jest nic innego jak nękanie i to nie tylko mnie, ale również mojej rodziny - mówi Grzegorz Zmuda.

Zdaniem związkowców powodem zwolnienia Zmudy z pracy jest jego działalność związkowa. Jak podaje katowicka "Solidarność, w firmie trwają dwa spory zbiorowe dotyczące podwyżek płac. W ostatnim czasie związek inicjował również kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, które wykazywały nieprawidłowości.

- Ktoś chyba doszedł do wniosku, że „spacyfikuje” związek, niszcząc przewodniczącego. Od chwili, gdy zażądaliśmy podwyżek i rozpoczęliśmy spór zbiorowy, w firmie trwa wobec mnie kampania pomówień. Ja jednak nie dam się zastraszyć, bo wiem, że mam wsparcie załogi. Do „Solidarności” w tyskim Nexteer należy trzy czwarte pracowników produkcyjnych - mówi przewodniczący.

Jak czytamy w serwisie internetowym Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności", Grzegorz Zmuda w przeszłości był już zwalniany z pracy w Nexteer dwukrotnie. Pierwsze wypowiedzenie otrzymał w czerwcu 2011 roku. Kilkanaście dni po tym, jak w spółce został przeprowadzony dwugodzinny strajk ostrzegawczy, zorganizowany przez „Solidarność”. Po długiej sądowej batalii Zmuda wrócił do pracy 11 lutego 2013 roku i tego samego dnia otrzymał kolejne wypowiedzenie. W listopadzie 2015 roku Sąd Okręgowy w Katowicach po raz kolejny przywrócił związkowca do pracy.

Poniżej publikujemy oświadczenie zakładu Nexteer.

Oświadczenie Nexteer Automotive w sprawie zwolnienia przewodniczącego związku zawodowego
Tychy, 23.08.2022 r.

3 sierpnia 2022 r. Nexteer Automotive Poland zwolnił dyscyplinarnie przewodniczącego jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. Decyzja została podjęta po szeregu rażących naruszeń prawa, przepisów ustanowionych przez pracodawcę oraz zasad współżycia społecznego, które stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Szczegółowe przyczyny zwolnienia zostały na piśmie obszernie przedstawione zwolnionemu pracownikowi, zarządowi związku zawodowego i radzie pracowników. Z powodu braku zgody pracownika na ujawnienie powodów zwolnienia nie możemy tego uczynić.

Jesteśmy w stanie wykazać prawdziwość każdego z postawionych zarzutów i udowodnić
te zarzuty, w tym w ramach ewentualnego procesu sądowego. Niemniej zapewniamy, że były to naruszenia najcięższego kalibru, które trwały od dłuższego czasu, ale nie mogły być już dalej tolerowane.

Podkreślenia wymaga fakt, że zwolnienie dotyczy wyłącznie zachowań i działań pracownika. Nie jest kwestią relacji na linii pracodawca-związek zawodowy.

Decyzja bazuje na dwóch kluczowych elementach:

1. Bezpieczeństwo i dobrostan pracowników zawsze są najważniejsze w Nexteer.
2. Cenimy wartości oraz działalność NSZZ Solidarność i chcemy wspólnie budować silne
relacje oraz przyszłość.

ar / tychy.info

źródło: www.solidarnosckatowice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.