Wiadomości

  • 24 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 694

Recepta przez internet - co należy wiedzieć?

Materiał partnera:

Usługi e-porad lekarskich umożliwiają otrzymanie e-recepty na leki w ramach kontynuacji leczenia, a także zwolnienie lekarskie oraz e-skierowania na badania lub do przychodni lekarskiej. Zdalne konsultacje są coraz bardziej powszechne. Zatem co warto o nich wiedzieć?

Recepta przez internet - co należy wiedzieć?


Recepta online - ratunek w sytuacji kryzysowejW ramach e-wizyty lekarskiej można otrzymać receptę na wiele leków. Tabletka 72h po to antykoncepcja awaryjna. Jak wiadomo, tabletkę dzień po należy przyjąć jak najszybciej po zaistniałym incydencie, dlatego czas otrzymania recepty jest bardzo istotny.

W Polsce są dostępne dwa preparaty w ramach antykoncepcji awaryjnej. Jeszcze kilka lat temu, na pigułki po nie trzeba było mieć e-recepty. Obecnie w Polsce leki w ramach antykoncepcji hormonalnej są wyłącznie na e-receptę.

W niektórych krajach tabletki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty oraz w ogólnej sprzedaży.

Warto nadmienić, że w ramach e-wizyt można także otrzymać receptę na leki stosowane w dermatologii, kardiologii, czy w ramach leczenia innych chorób przewlekłych. Ponadto można także uzyskać poradę oraz dokument na leki w ramach leczenia dolegliwości doraźnych np. w sytuacji bólu kręgosłupa, czy infekcji wirusowej.

Warto pamiętać o tym, że usługi wystawiania recept przez internet nie gwarantują otrzymania dokumentu na leki. W świetle prawa, handel receptami jest nielegalny, dlatego lekarz może odmówić wystawienia recepty online jeżeli stwierdzi, że są przeciwwskazania do wystawienia dokumentu.

Prosta realizacja e-konsultacjiRealizacja zdalnej konsultacji lekarskiej jest bardzo intuicyjna oraz zajmuje od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. W wyszukiwarce można znaleźć podmioty lecznicze, które są przychodniami online specjalizującymi się w realizowaniu teleporad. Czas oczekiwania na rozmowę z lekarzem jest uzależniony od procedur w danej placówki. Czasami lekarz nawiąże kontakt już po 15 minutach, a czasami trzeba oczekiwać kilka godzin.

Warto nadmienić, że ciekawą opcją jest uzyskanie erecepty na podstawie dokładnego formularza medycznego. W ankiecie są zazwyczaj zawarte pytania, które są niezbędne do tego, aby lekarz ocenił wskazania oraz przeciwwskazania do wystawienia recepty przez internet.

Każda placówka medyczna ma opracowane własne formularze medyczne i różnią się one zakresem pytań. W niektórych są bardzo ogólne, a w innych wręcz szczegółowe i czas wypełnienia dokumentu może nawet zająć kilkanaście minut. Bez względu na zawarte pytania, lekarz ma zawsze prawo do kontaktu z pacjentem i zdania dodatkowych pytań, jeżeli jakiś aspekt będzie wzbudzał wątpliwości medyka.

Jedną z przychodni online jest Medspan https://medspan.pl/.

Bezpieczeństwo to podstawaNiektóre osoby mają obawy przed podaniem wszystkich danych, w tym numeru PESEL oraz adresu zamieszkania. Należy pamiętać, że są to niezbędne dane, które umożliwią wystawienie recepty, a także stworzenie dokumentacji medycznej. Każda placówka medyczna, a także lekarz w ramach indywidualnej praktyki lekarskie ma obowiązek prowadzenia dokumentacji zgodnie z prawem. Zatem, jeżeli nawet ktoś korzysta z przychodni online, to zapewne ten fakt jest odnotowany w dokumentacji medycznej, której się nie da usunąć przez 20 lat. Ponadto placówki także raportują zdarzenia medyczne, więc niektóre informacje będą widoczne w IKP.

Warto o tym pamiętać, ponieważ historię recept widzi także lekarz rodzinny (POZ), więc nie da się usunąć informacji z IKP, ani z placówki w której została zrealizowana konsultacja lekarska.

Przed realizacją teleporady należy przeczytać politykę prywatności w której będą poruszone aspekty związane z przetwarzaniem danych osobowych oraz regulamin serwisu.

Usługi teleporad są przydatnym rozwiązaniem w ramach uzyskania recepty na pigułkę po, antykoncepcje hormonalną oraz na inne leki, które są stale przyjmowane. Lekarz zgodnie z wiedzą medyczną świadczy usługi w ramach e-wizyt, dlatego może odmówić wystawienia recepty. Natomiast w kwestii bezpieczeństwa danych, należy zapoznać się z informacjami na stronie przychodni online.

Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w Medspan Centrum Medyczne. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy - Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem.