Wiadomości

 • 23 sierpnia 2022
 • wyświetleń: 1454

Ostrzeżenie przed oszustami. Seniorka straciła oszczędności

Oszuści podający się za policjantów i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze znów dali o sobie znać. Wczoraj oszust nabrał seniorkę, która straciła przez to całe swoje oszczędności.

oszust, wyłudzenie, kradzież


W poniedziałek, 22 sierpnia nieznany mężczyzna zatelefonował do seniorki, podając się za funkcjonariusza i przekonał ją, że dla dobra sprawy, którą prowadzą, musi przygotować całą gotówkę, którą posiada w domu. Oszuści uzyskali od pokrzywdzonej wiedzę o posiadaniu środków finansowych i przekonali, że konieczne jest ich sfotografowane. Wpuszczenie rzekomego funkcjonariusza do mieszkania umożliwiło mu kradzież oszczędności seniorki. W ten sposób kobieta straciła 50 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Policjanci NIGDY nie proszą o gotówkę!

Tyscy funkcjonariusze zwracają się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Policja apeluje - bądźcie ostrożni, gdy ktoś zapuka do drzwi lub zadzwoni i poprosi o pilną gotówkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Jak się ustrzec przed wyłudzeniem pieniędzy? O tym należy pamiętać • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu.
 • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, na przykład poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
 • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
 • Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:
 • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
 • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
 • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
 • O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.