Wiadomości

  • 23 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 935

Muzeum Miejskie nominowane do edukacyjnych Oscarów!

Muzeum Miejskie w Tychach zostało nominowane do edukacyjnych Oscarów „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku! Równolegle do nagród jury (statuetka Złotego Słonecznika), zostaną też wręczone Nagrody Rodziców! Teraz wszystko w rękach rodziców, czyli najlepszych ekspertów inicjatyw edukacyjnych, bo to rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, co dzieci wyniosły z nich wartościowego. Głosowanie tylko do 26 sierpnia!

Warsztaty „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż"
Warsztaty „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż" · fot. Grzegorz Krzysztofik / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach


Wśród nominowanych inicjatyw znalazły się dwie Muzeum Miejskiego w Tychach: warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż” (w kategorii „sztuki wizualne”) i zwiedzanie Stadionu Miejskiego oraz wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu dla najmłodszych w języku ukraińskim „Sąsiedzi / Сусіди: Poznajmy się na sportowo” (w kategorii „ruch”).

Podczas warsztatów „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż” prowadzonych przez Annę Ryń - studentkę IV roku Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii w Szkole Filmowej im K. Kieślowskiego w Katowicach, w ramach projektu „Nowe miasto. Nowe widzenie” - najmłodsi nauczyli się, czym jest kolaż i spróbowali własnych sił w tej dziedzinie, wykorzystując wiele różnych technik plastycznych. Punktem wyjścia były archiwalne fotografie z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach. Posłużyły do stworzenia rysunków i kolaży, którymi zamieniliśmy czarno-białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci.

Z kolei zwiedzanie Stadionu Miejskiego oraz wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu dla najmłodszych w języku ukraińskim „Sąsiedzi / Сусіди: Poznajmy się na sportowo” to propozycja dla przebywających w Tychach i okolicznych miejscowościach dzieci z Ukrainy. Polskę i Ukrainę łączy sport.

Podczas spotkań Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk - niestrudzeni popularyzatorzy historii sportu - z nieocenionym wsparciem tłumaczki, Sofiii Moseichuk, opowiadają o sporcie w Polsce oraz w Tychach i sławnych sportowcach, którzy pochodzą z naszego miasta. Chętnie słuchają sportowych zainteresowaniach najmłodszych gości z Ukrainy, ich ulubionych drużynach oraz zawodniczkach i zawodnikach. Ciekawi nas, jakie sporty trenują, jakie lubią oglądać. Podpowiadamy, gdzie w Tychach znajdą miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw.

Statuetki "Słoneczników"
Statuetki "Słoneczników" - Muzeum Miejskie w Tychach jest zeszłorocznym dwukrotnym laureatem plebiscytu · fot. Anna Szymańska


Muzeum Miejskie w Tychach jest zeszłorocznym dwukrotnym laureatem plebiscytu - zostało wyróżnione dwoma statuetkami Złotego Słonecznika 2021, biorąc udział w konkursie pierwszy raz. „Dołączając do laureatów edukacyjnych Oscarów, zyskaliśmy znak jakości. Staliśmy się rozpoznawalni jako instytucja kultury, której inicjatywy edukacyjne są atrakcyjne, odpowiadając zarówno na potrzeby opiekunów (bo przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów), jak i dzieci (bo angażują je emocjonalnie). To sprawia, że jedni i drudzy chcą do nas powracać” - tak brzmi rekomendacja Muzeum Miejskiego w Tychach, którą można przeczytać w mediach społecznościowych plebiscytu „Słoneczniki”.

Słoneczniki to konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat, organizowany przez portal CzasDzieci.pl - wieloletniego pośrednika między miejscami edukacji i kultury a rodzicami. W tym roku odbywa się już jego 6. śląska edycja. Jurorzy doceniają i nagradzają organizatorów najlepiej przygotowanych wydarzeń, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką. Kategorie konkursowe: język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda opierają się na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera.

W każdej z kategorii liczą się też rozwój inteligencji społecznej i refleksyjnej. Oceniane są również: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka oraz atrakcyjność inicjatywy, oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka. Jednym z założeń konkursu jest też oddanie głosu rodzicom jako najlepszym ekspertom inicjatyw edukacyjnych - to rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, co dzieci wyniosły z nich wartościowego. Wyróżnione i nagrodzone inicjatywy zyskują znak jakości, który staje się dla rodziców drogowskazem w cotygodniowych wątpliwościach przy wyborze najlepszej oferty edukacyjno-rozrywkowej.

Głosować można do 26 sierpnia 2022 roku na stronie internetowej plebiscytu „Słoneczniki”: https://sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-slask-2022.php

Więcej o nominowanych inicjatywach Muzeum Miejskiego w Tychach:Warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż”

Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 7-9 lat (klasy I-III), prowadzone przez Annę Ryń - studentkę IV roku Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii w Szkole Filmowej im K. Kieślowskiego w Katowicach, w ramach projektu „Nowe miasto. Nowe widzenie”.

Punktem wyjścia były archiwalne fotografie z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach. Posłużyły do stworzenia rysunków i kolaży, którymi zamieniliśmy czarno-białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci. Najmłodsi nauczyli się, czym jest kolaż i spróbowali własnych sił w tej dziedzinie. Wykorzystali wiele różnych technik plastycznych. Przeprowadzono 8 spotkań warsztatowych, w których wzięły udział 124 osoby.

Warsztaty otworzyły najmłodszym drogę do udziału w projekcie „Nowe miasto. Nowe widzenie” realizowanym od stycznia 2022 roku przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Prace powstałe podczas warsztatów posłużą Annie Ryń do stworzenia własnych kolaży, które zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie pod koniec 2022 roku. W ten sposób najmłodsze uczestniczki i uczestnicy warsztatów zostaną współautorkami i współautorami projektu artystycznego realizowanego pod okiem Rafała Milacha, artysty i wykładowcy Filmówki.

Słoneczniki 2022 - Muzeum Miejskie w Tychach nominowane do edukacyjnych Oscarów!
Papier - zdjęcia - nożyce - tworzymy kolaż · fot. Grzegorz Krzysztofik


Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów - architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy - mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu. Studentki i studenci kierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek. Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane. W tej dyskusji nie pomijają najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Tychów.

Anna Ryń - studentka IV roku Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii w Szkole Filmowej im K. Kieślowskiego w Katowicach. Fotografka, autorka etiud filmowych oraz kolaży. Lubi pracować z dziećmi. W ramach współpracy z EgoFilm prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej w całej Polsce. Prowadziła także zajęcia plastyczne w przedszkolu Gryfne w Katowicach.

  • koncepcja, scenariusz i prowadzenie warsztatów: Anna Ryń
  • opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ
  • opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach
Zwiedzanie Stadionu Miejskiego oraz wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu dla najmłodszych w języku ukraińskim „Sąsiedzi / Сусіди: Poznajmy się na sportowo”

Rozpoczęcie przez Rosję inwazji w Ukrainie 24 lutego 2022 roku, pociągnęło za sobą konsekwencje dla mieszkanek i mieszkańców tego kraju, także najmłodszych. Wielu z nich z dnia na dzień stało się uchodźcami, obierając za swój nowy, czasem tymczasowy dom, miejscowości w Polsce. Trafili także na Śląsk, do Tychów, gdzie blisko 50 dzieci z Ukrainy zostało przyjętych do przedszkoli, 230 chodzi do szkół podstawowych, a ponad 30 do szkół ponadpodstawowych. Blisko 150 kolejnych czekało na przyjęcie do tyskich placówek oświatowych (wg danych Urzędu Miasta w Tychach z 14 marca 2022 roku).

Sąsiedzi - cусіди - poznajmy się na sportowo
Sąsiedzi - cусіди - poznajmy się na sportowo · fot. Włodzimierz Chrzanowski


To sprawiło, że Muzeum Miejskie w Tychach zainicjowało cykl spotkań „Sąsiedzi / Сусіди”, który ma, dzięki warsztatom, spotkaniom i innym działaniom edukacyjnym, zbliżać społeczność tyską oraz okolicznych miejscowości z gośćmi z Ukrainy. Pierwszą propozycją cyklu było „Poznajmy się na sportowo” - zwiedzanie Stadionu Miejskiego oraz wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach. To cykliczne spotkania (także na zamówienie) przygotowane z myślą o przebywających w Tychach i okolicznych miejscowościach dzieciach z Ukrainy. Do 30 czerwca 2022 roku przeprowadzono 4 spotkania, w których wzięły udział 54 osoby.

Punktem wyjścia była świadomość, że Polskę i Ukrainę łączy również sport. 10 lat temu oba kraje wspólnie i z sukcesem zorganizowały mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Piłkarzem Dynama Kijów jest reprezentant Polski Tomasz Kędziora. W polskich klubach gra wielu sportowców z Ukrainy. Tak jest również w Tychach. Hokeista Andrij Michnow z Kijowa w 2019 roku został z GKS-em Tychy mistrzem Polski, a w 2018 roku zdobył Superpuchar Polski. Piłkarz Stepan Hirśkyj z Lwowa w 2016 roku strzelił dla GKS-u Tychy zwycięskiego gola w meczu ze Stalą Mielec, który dał naszej drużynie awans do I ligi.
Podczas spotkań Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk - niestrudzeni popularyzatorzy historii sportu - z nieocenionym wsparciem tłumaczki, Sofiii Moseichuk, opowiadają o sporcie w Polsce oraz w Tychach i sławnych sportowcach, którzy pochodzą z naszego miasta. Chętnie słuchają sportowych zainteresowaniach najmłodszych gości z Ukrainy, ich ulubionych drużynach oraz zawodniczkach i zawodnikach. Ciekawi nas, jakie sporty trenują, jakie lubią oglądać. Podpowiadamy, gdzie w Tychach znajdą miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw.

Wspólnie zwiedzają zakamarki Stadionu Miejskiego Tychy - jednego z najładniejszych obiektów piłkarskich w Polsce, zerkając do najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, wybranych miejsc, jak: strefa VIP, loża prezydencka, czy piłkarskie szatnie. Ogromną radością jest zawsze wejście na murawę. Niespodzianką bywa spotkanie trenera piłkarskiego GKS Tychy lub zawodników.

Częścią spotkania jest też oglądanie multimedialnej wystawy stałą „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” w Tyskiej Galerii Sportu, a dodatkową atrakcją są krótki seans filmowy oraz zajęcia plastyczne.

  • koncepcja, scenariusz i prowadzenie: Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk
  • tłumaczy: Sofiia Moseichuk
  • współpraca: Tyski Sport S. A.
  • zwiedzania odbywały się w kwietniu, maju i czerwcu 2022 roku.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj