Wiadomości

  • 22 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 481

Poniedziałek z burzami, deszczem i silnym wiatrem. Pomarańczowy alert IMGW

Za nami:

Burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 70 km/h przewidują na poniedziałek synoptycy IMGW. W związku z prognozami wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem.

burza
Poniedziałek z burzami, deszczem i silnym wiatrem. Pomarańczowy alert IMGW · fot. Powiat


- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - poinformowało Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) przed burzami z gradem obowiązuje od godziny 10.00 w poniedziałek, 22 sierpnia do godziny 1.00 we wtorek, 23 sierpnia w części województwa śląskiego, w tym miastach Bielsko-Biała i Tychy oraz powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim.

IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły wraz z kaskadą zbiorników. - Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) - czytamy w komunikacie Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.

- W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych. Na stacjach: Mizerów Borki na Pszczynce oraz Bojszowy na Gostyni, po wystąpieniu opadów, mogą być notowane dalsze wzrosty powyżej stanu alarmowego - dodaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%. powyższe ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od godziny 10.00 w poniedziałek, 22 sierpnia do godziny 3.00 we wtorek, 23 sierpnia.

mp / tychy.info

źródło: IMGW

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.