Wiadomości

  • 18 sierpnia 2022
  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 3329

Parkowanie hulajnóg gdzie popadnie. Interweniuje radny

Mieszkańcy Tychów zostawiają e-hulajnogi na środku chodnika czy nawet na drodze. Radny Michał Kasperczyk poruszył problem nieprawidłowego parkowania tych pojazdów na terenie miasta. W tej sprawie złożył interpelację. Wnosi o wyznaczenie specjalnych stref parkowania hulajnóg. W odpowiedzi dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów proponuje, jak można rozwiązać sprawę.

hulajnoga
Parkowanie hulajnóg gdzie popadnie. Interweniuje radny · fot. pixabay.com


- Elektryczne hulajnogi na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast, w tym Tychów, jednak problematyczne staje się parkowanie pojazdów przez użytkowników, którzy niestety często zostawiają e-hulajnogi bez wyobraźni, na środku chodnika czy nawet na drodze, co powoduje zagrożenie w ruchu pieszych i kierowców, nie wspominając o osobach niewidomych, dla których tak pozostawiona hulajnoga stanowi realne zagrożenie - wskazuje radny Michał Kasperczyk.

- Elektryczne hulajnogi pozwalają mieszkańcom szybko przemieszczać sie między punktami. Aby jednak uporządkować mikromobilność, wnoszę o wyznaczenie specjalnych stref parkowania hulajnóg. Specjalne oznakowane miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych znacząco poprawią obecny stan rzeczy, uporządkują przestrzeń miasta i zobligują wypożyczających do odpowiedzialnego użytkowania hulajnóg. To może być również początek tworzenia tzw. stref mobilności czyli miejsc gdzie w zasięgu wzroku osoba ma przynajmniej dwa różne środki transportu, nie wliczając w to samochodu osobowego - argumentuje samorządowiec.

Radnemu odpowiedzi udzielił już dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Artur Kruczek.

- MZUiM również dostrzega problem nieprawidłowego pozostawiania przez użytkowników hulajnóg w miejscach zagrażających bezpieczeństwu. Z uwagi na wagę problemu, temat ten będzie przedmiotem najbliższego posiedzenia Komisji ds. Bezpieczeństwa, na które już teraz zapraszam Państwa radnych, a o miejscu i terminie komisji poinformuję - pisze Artur Kruczek.

Jak wskazuje, obecnie na terenie naszego miasta działa kilka podmiotów, które świadczą usługi w zakresie wynajmu e-hulajnóg. Każda z tych firm prowadzi swoją działalność gospodarczą w ramach uczciwej konkurencji. Żadna z nich nie jest natomiast związana z miastem, co oznacza, że nie jest promowana przez miasto, jak również nie jest w żaden sposób finansowana ze środków miejskich, tak jak to ma miejsce w przypadku Roweru Tyskiego.

Hulajnogi elektryczne
Hulajnogi elektryczne · fot. pixabay.com


- Z podobnym problemem spotkaliśmy się w 2020 r., kiedy to po raz pierwszy ten rodzaj pojazdu pojawił się na naszych drogach. Sytuacja się ustabilizowała po rozesłaniu do firm pism o charakterze porządkującym. Zatem zapewniam, że i w tym roku Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach takie pisma roześle - informuje A. Kruczek.

Dyrektor MZUiM zapowiada, że aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości MZUiM rozważy opracowanie dla firm wspólnych zasad, umożliwiających korzystanie z przestrzeni przeznaczonej dla elektromobilności, poprzez określenie strefy, wyznaczenie miejsca wolnego od hulajnóg itp..

- Ponadto, warto postawić na edukację, co można uczynić w ramach współpracy z firmami, chociażby przy organizacji imprez miejskich. Niejednokrotnie takie firmy posiadają bogate zaplecze w postaci mini miasteczek dla hulajnóg, mogą przeprowadzić pokazy z prawidłowej jazdy i parkowania hulajnogi, przeprowadzić warsztaty dla osób jeżdżących na hulajnogach i szereg innych atrakcji, które mogą przyczynić się do poprawy jazdy na e-hulajnodze, a co za tym idzie, do poprawy bezpieczeństwa - proponuje Artur Kruczek.

- Pamiętajmy że hulajnogi same nie jeżdżą, a każdy uczestnik ruchu jest odpowiedzialny za to jak i gdzie po zakończonej jeździe pozostawia swój pojazd - przypomina.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.