Reklama

Wiadomości

  • 9 sierpnia 2022
  • 12 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 4768

Światła i likwidacja przejścia. Dochodziło tam do wypadków

Od środy, 10 sierpnia na al. Niepodległości w rejonie przejścia dla pieszych przy Urzędzie Miasta Tychy, rozpocznie się montaż nowej sygnalizacji świetlnej. Mogą więc wystąpić utrudnienia w ruchu.

al niepodległości


W rejonie robót jezdnia al. Niepodległości zostanie zawężona miejscami do jednego pasa ruchu.

- Zakładamy, że nie będzie znaczących utrudnień dla kierowców, ale prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Prace potrwają do końca sierpnia - mówi Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W tym miejscu występuje duży ruch generowany m.in przez Urząd Miasta, szkoły, park oraz przystanki komunikacji zbiorowej. Nagminne jest przekraczanie prędkości, dochodzi także do kolizji i wypadków. Potwierdzają to statystyki.

W ciągu ostatnich 10 lat na tym odcinku drogi doszło do 28 zdarzeń drogowych. Na samym przejściu, które będzie zlikwidowane doszło do 3 kolizji z udziałem pieszych, na przejściu, gdzie powstanie sygnalizacja, w tym czasie miała miejsce 1 kolizja z pieszym, 1 wypadek z pieszym i 2 wypadki z rowerzystą.

Dlatego konieczne były działania, które poprawią bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. Na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa dostosowana do osób niepełnosprawnych (do tego gminę obliguje Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na terenie miast).

Ze względów bezpieczeństwa zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych zlokalizowane 67 metrów dalej (w kierunku ulicy Grota - Roweckiego).

- Likwidacja przejścia wynika z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów. Zgodnie z nimi przejścia dla pieszych na drogach dwujezdniowych powinny być lokalizowane nie bliżej niż 200 m od siebie - mówi Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji UM Tychy.

Ponadto pozostawienie przejścia dla pieszych w tak bliskiej odległości od sygnalizacji świetlnej może wprowadzać w błąd kierowców w taki sposób, że kierujący pojazdem skupiający swój wzrok na nadawanych sygnałach może przeoczyć przejście zlokalizowane ok. 70 metrów wcześniej.

Obecnie na kilometrowym odcinku Al. Niepodległości (od ulicy Grota-Roweckiego do ul. Niepodległości) jest 7 przejść dla pieszych. Po zmianie zostanie ich 6.

Koszt budowy sygnalizacji świetlnej na jednym z nich wyniesie ok. 250 tys. złotych.

Stosowane przez MZUIM w Tychach oraz Wydział Komunikacji UM Tychy rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na drogach, przynoszą wymierny skutek w postaci regularnego corocznego spadku liczby wypadków z udziałem osób pieszych. W roku 2021 liczba zdarzeń z pieszymi jest najniższa w historii tworzenia analizy bezpieczeństwa (czyli od 2001 roku).

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.