Wiadomości

  • 9 sierpnia 2022
  • 21 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1804

Odsłonięcie tablicy tyskiego trenera lekkoatletyki - Jana Dery

Za nami:

W niedzielę, 21 sierpnia w Alei Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu zostanie honorowany najwybitniejszy szkoleniowiec w historii lekkoatletyki - Jan Dera. Wydarzenie będzie będzie towarzyszyło I Memoriałowi im. Jana Dery, który odbędzie się tego samego dnia na stadionie lekkoatletycznym w Tychach.

dera , Uhonorowanie wychowawcy kilku pokoleń sportowców


Aleja Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu to miejsce, w którym prezentowane są wybitne postaci, związane ze sportem w naszym mieście. Do tej pory zostało w ten sposób wyróżnionych 30 osób - to zwycięzcy prestiżowych rozgrywek sportowych, medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, reprezentanci kraju...

Kolejną postacią, zasłużoną dla sportu w Tychach, która zostanie uhonorowana miejscem w Alei, będzie Jan Dera - trener lekkoatletyki. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii tyskiej lekkoatletyki urodził się w 1935 roku, a zmarł w 2008 roku. Szkoleniem zajmował się przez 45 lat swojego życia, wychowując plejadę znakomitych zawodników. Jan Dera od 1967 roku pracował w sekcji lekkoatletycznej Polonii Tychy, a od 1971 roku w założonym właśnie GKS-ie Tychy.

Jego najbardziej znaną wychowanką była Lucyna Langer-Kałek, brązowa medalistka olimpijska z Moskwy (1980) i mistrzyni Europy z 1982 roku. Inni znani podopieczni trenera Dery to: Witold Bańka (brązowy medalista Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 m, a później Minister Sportu i Turystyki oraz przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej), Leszek Dyja, Piotr Cudek, Wojciech Szwed, Piotr Sawicki, Krystyna Domagała, Arkadiusz Gruchlik i Marta Kałek.

Trener Jan Dera był również związany z innymi śląskimi klubami, m.in. Baildonem Katowice i MOSiR-em Budomarkiem Mysłowice. W sumie wprowadził do reprezentacji Polski 17 lekkoatletów w różnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy i zawodniczki wspominają Jana Derę jako człowieka wymagającego pełnego zaangażowania od swoich podopiecznych, dającego w zamian wiedzę, pracowitość i intuicję trenerską.

Uhonorowanie Jana Dery w Alei Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu będzie miało miejsce 21 sierpnia o godz. 15.00 przy ul. Edukacji 7. Imprezę poprowadzi Piotr Zawadzki.Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.