Wiadomości

  • 1 sierpnia 2022
  • 5 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2586

Lokalizacja pojazdów ZTM od teraz na mapach Google!

Informacje o tym, gdzie znajduje się wybrany przez nas autobus, tramwaj czy trolejbus, od teraz są widoczne na mapach Google. Korzystając z popularnej aplikacji, wystarczy wybrać cel podróży i środek transportu, a mapy wyświetlą aktualne położenie pojazdów ZTM, jak również czas, w jakim dotrą do interesującego nas przystanku!

Lokalizacja pojazdów ZTM od teraz na Mapach Google!
Lokalizacja pojazdów ZTM od teraz na Mapach Google! · fot. Metropolia GZM


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już ponad rok temu udostępniła dane dotyczące rzeczywistych czasów odjazdu pojazdów ZTM. Zostały one przetworzone do międzynarodowego formatu General Transit Feed Specification Real Time (GTFS RT), dotyczącego informacji o rozkładach jazdy i przystankach, a następnie opublikowane na stronie Otwartych Danych GZM.

Dzięki danym GTFS RT, informacje o lokalizacji pojazdów ZTM mogą być wykorzystane w dowolnej aplikacji. Taką funkcjonalność zyskały właśnie Mapy Google. Wystarczy wyznaczyć cel podróży i wskazać transport publiczny, jako docelowy. Aplikacja, tak jak dotychczas, wyświetli linie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, którymi dotrzemy do celu, ale dodatkowo pokaże ich konkretne położenie na mapie i ewentualne opóźnienia względem rozkładu.

Lokalizacja pojazdów będzie odświeżana cyklicznie, nawet co kilkanaście sekund. Rzeczywisty czas odjazdu komunikacji ZTM można także śledzić w nowej wersji portalu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej: https://sdip.metropoliaztm.pl. Taka sama funkcjonalność dostępna jest w aplikacji M2GOinfo, dostępnej na systemach iOS oraz Android.

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Google, mieszkańcy Metropolii zyskali kolejne narzędzie do wygodniejszego planowana podróży. Ponadto całe przedsięwzięcie wpisuje się w metropolitalną politykę otwierania danych, które są inwentaryzowane i publicznie udostępniane. Mogą z nich korzystać zarówno instytucje, jak również mieszkańcy i inwestorzy.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.