tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2022
  • 30 lipca 2022

Tyszanka najlepsza wśród kobiet na Ekstremalnym Półmaratonie Górskim

Ponad 200 biegaczy wystartowało w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, który odbył się 9 lipca w Wilkowicach. Tyszanka Ewelina Majewska, zawodniczka SPLA Tychy, była najlepsza wśród kobiet w kategorii Open i kategorii wiekowej K3! Ustanowiła rekord trasy z czasem 2 godziny i 21 minut!

Ewelina Majewska
Ewelina Majewska · fot. archiwum prywatne


Trasa była malownicza i... bardzo trudna. Biegła przez aż cztery gminy: Wilkowice, Kozy, Czernichów oraz Łodygowice. Na starcie stawili się zawodnicy w różnym wieku, najmłodszy miał 25 lat, natomiast najstarsza zawodniczka miała 70 lat. Znaczną część startujących stanowili mężczyźni. W półmaratonie wzięło udział ponad 50 pań.

Z rana dobrych wyników na starcie życzył zawodnikom Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Bieg wystartował o godzinie 10 z parkingu pod wilczyskami w Wilkowicach, dalej biegacze wyruszyli na Magurkę, przełęcz Przegibek, Międzybrodzie Bialskie i Czupel.

Zawodnicy na pokonanie trasy mieli 4,5 godziny, jednak najszybszemu uczestnikowi wystarczyły niecałe dwie godziny. Biegacz z Żywca Szymon Biel półmaraton ukończył z czasem 1:59:21, co dało mu pierwsze miejsce w kategorii M2 (30-39 lat). Zaledwie ułamek sekundy później linie mety przekroczył Dominik Klimek (M1: 18-29 lat) z klubu CKS Budowlani Częstochowa. Trzeci zawodnik w kategorii OPEN Paweł Szafranek (M2) również pokonał wyścig w czasie krótszym niż 2 godziny. Zawodnik z klubu Stańczak Team zamknął podium w kat. OPEN z czasem 1:59:51. W grupie wiekowej 40-49 lat (M3) najlepszy czas uzyskał Dominik Gawlas z TJJakal Karvina - 2:03:16. W kategorii M4 najlepszą lokatę obstawił Tadeusz Klimek (Słońca Jury Stowarzyszenie Sportowe) z rezultatem 2:09:13. Natomiast w najstarszej grupie wiekowej M5 (60 lat i więcej) pierwszą pozycję zajął Andrzej Dobija z MKS Żywiec z wynikiem 2:19:17.

Wśród pań najlepszą kondycją wykazała się zawodniczka SPLA Tychy Ewelina Majewska z rezultatem 2:21:54, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii K3 i ustanawiając nowy rekord trasy!

Loading...


Pięć minut później finiszowała Justyna Adamus Kowalewska (K3) z Przybędzy. Trzecia na mecie była Julia Czykiel (K3) z Międzybrodzia Żywieckiego z czasem 2:27:16. W kategorii K1 z rezultatem 2:41:34 najlepszą lokatę obstawiła Diana Konik (G.O.A.T Team Michałowice), natomiast w klasyfikacji K2 najlepsze miejsce zdobyła Dorota Redzik (Urząd Transportu Kolejowego) z wynikiem 2:35:04. W grupie K4 pierwsza na metę dobiegła zawodniczka z klubu ADS Masna Katarzyna Malejka z czasem 2:45:24, zaś w kat. K5 najwyższą pozycję zajęła Anna Rozmus-Orczyk (Kozy biegają, a nie skaczą!) z rezultatem 2:55:51.

W kategorii służb leśnych najlepszy okazał się Paweł Dzięgielowski z Nadleśnictwa Brzesko z czasem 2:18:59.

- Wszyscy zawodnicy, którzy przekroczyli linię mety zmieścili się w wymaganym przedziale 4,5 godziny. Chociaż z samego rana dosyć mocno padało to jednak na czas biegu pogoda dopisała. Co ważne żaden z zawodników nie doznał poważniejszych kontuzji - podkreślał organizator.

Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęto dekorację zwycięzców, podczas której padło wiele słów uznania dla zawodników i nie tylko. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz w kat. OPEN otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast ci, którym nie udało się nic wygrać mogli wziąć udział w losowaniu 10 nagród pieniężnych.

Sponsorem głównym wydarzenia była PGE Energia Odnawialna. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Rolę współorganizatorów objęli GOSiR Wilkowice oraz Gmina Wilkowice. Imprezę wsparli AQUA S.A., Bystrzanka, Brandy’s Design, Restauracja pod Kuźnią oraz ZPM Hańderek. Półmaraton został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przy imprezie pracowali także wolontariusze z Akademii Techniczno-Humanistyczej w Bielsku Białej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowic, Straconki, Międzybrodzia Bielskiego, Czernichowa i Łodygowic.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.