Wiadomości

  • 11 sierpnia 2022
  • 28 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 10608

ITS: odcinkowy pomiar prędkości i Red Light. Czy posypią się mandaty?

Dzięki wykorzystaniu danych z 6 odcinków pomiaru prędkości i systemu wykrywania przejazdów na czerwonym świetle "Red light" w ramach Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) poprawi się bezpieczeństwo poruszania się po tyskich drogach. Mieszkańcy zastanawiają się, czy dane będą przekazywane służbom i na ich podstawie będą przyznawane mandaty. Te kwestie wyjaśnia rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Agnieszka Kijas. Mówi też o uruchomieniu ogólnodostępnego portalu, gdzie zostaną zaprezentowane dane z wszystkich podsystemów ITS.

its, światła, sygnalizacja świetlna
ITS: odcinkowy pomiar prędkości i Red Light. Czy posypią się mandaty? · fot. MZUiM Tychy


Z końcem czerwca zakończyły się prace nad zaawansowanym systemem sterowania ruchem w naszym mieście. Największe emocje u kierowców wywołują dwa elementy ITS-u. Pierwszy z nich to odcinkowe pomiary prędkości. W Tychach narzędzie to będzie wykorzystywane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów do celów statystycznych. Zebrane dane pomogą inżynierom ruchu, którzy nie są uprawnieni do nakładania kar na kierowców, analizować, gdzie dochodzi do łamania przepisów oraz podejmować decyzje, jak zareagować, by wyeliminować ewentualne niebezpieczne sytuacje. Drugim elementem ITS jest system Red Light, czyli kontrola przejazdu na czerwonym świetle.

Chcę uspokoić, że odcinkowy pomiar prędkości nie będzie służył do karania, a wyłącznie do celów statystycznych - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik MZUiM.

Inżynierowie ruchu z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, od lat pracują nad bezpieczeństwem komunikacji w mieście. Współpracują z Komendą Miejską Policji, biorą udział w komisjach bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli wszystkich organów odpowiedzialnych za ruch w mieście. Dotychczas, jeżeli wiedzieliśmy o miejscu, które jest niebezpieczne, to jako zarządca drogi powiadamialiśmy policję, że w danym miejscu dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń i prosimy o częstsze patrole na tym odcinku. Teraz przy uruchomieniu ITS wykorzystanie systemu będzie odbywało się na takiej samej zasadzie - zmienia się tylko narzędzie. ITS stwarza nam jeszcze lepsze możliwości analizy. Będziemy mieć wyraźnie wskazane, że np. w godzinach szczytu porannego często dochodzi na danym odcinku do przekraczania prędkości lub że miało miejsce kilka zdarzeń drogowych, w związku z czym prosimy policję o częstsze patrole w tym rejonie. Albo, zamiast prośby o wysłanie patrolu, stwierdzimy, że w tym miejscu należy zastosować urządzenia bezpieczeństwa ruchu np. progi zwalniające. Odcinkowy pomiar prędkości będzie narzędziem statystycznym, służącym do badania i wyciągania wniosków - wyjaśnia A. Kijas.

Drugi podsystem - Red Light - obecnie także nie służy do nakładania mandatów.

- Aktualnie trwają rozmowy, by przekazać dostęp uprawnionemu organowi, natomiast nie ma jeszcze rozstrzygnięć. Jeśli zostaną wprowadzane zmiany w tym zakresie, na pewno będziemy o tym informować z wyprzedzeniem - mówi rzecznik MZUiM.

Portal dla mieszkańców z danymi z wszystkich podsystemów ITSPonadto niebawem zostanie uruchomiony ogólnodostępny portal, gdzie zostaną zaprezentowane dane z wszystkich podsystemów ITS. Tyszanie będą mieli do wykorzystania m.in. planer podróży, który da możliwość zaplanowania trasy. Narzędzie będzie skoncentrowane na Tychach i wszystkie dane, takie jak rozkłady jazdy, dane o ruchu w mieście, będą przeanalizowane, byśmy mogli jak najsprawniej dotrzeć do celu. Oprócz tego mieszkańcy zyskają dostęp do podglądów z kamer monitoringu (więcej:
Mieszkańcy będą mieli dostęp do obrazu z monitoringu w ramach ITS).

Na portalu pojawią się też informacje ze stacji pomiaru hałasu i zanieczyszczeń, informacje o wolnych miejscach parkingowych czy bieżące komunikaty o sytuacji na drogach.

- Portal zostanie udostępniony planowo jeszcze w sierpniu - zapowiada Agnieszka Kijas z MZUiM.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.