tychy.info

Wiadomości

 • 22 lipca 2022

Wszystko, co musisz wiedzieć wybierając się na wakacje do Istrii

Materiał partnera:

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad dobrym kierunkiem wakacyjnym z pewnością powinieneś rozważyć Istrię. Ten piękny, należący w większości do Chorwacji półwysep co roku przyciąga wielu turystów. Posiada on niezwykle bogatą historię, która sięga czasów Imperium Rzymskiego oraz obfituje w piękne widoki. Jeśli jednak jeszcze nie jesteś przekonany, to ten artykuł z pewnością Cię zachęci.

Shuterstock


Wakacje w Istrii - jak dojechać?Jeśli planujesz jechać samochodem na Istrię, to musisz przygotować się na dość długą podróż. Półwysep położony jest około 1000 kilometrów od Wrocławia, a żeby tam dotrzeć, będziesz musiał przejechać przez Czechy, Austrię i Słowenię, jeśli planujesz zatrzymać się w Chorwackiej części. Zazwyczaj najlepiej wyjechać popołudniu lub wieczorem by rano móc podziwiać wschód słońca na Istrii, ponieważ podróż trwa około 11 godzin. Jazda w dzień jest nieco bardziej uciążliwa przez korki oraz panującą temperaturę. 

Paliwo i winietyNajpierw przejeżdżać będziesz przez Czechy, więc musisz zaopatrzyć się w czeską winietę. Wybierając wariant dziesięciodniowy zapłacisz 330 koron (około 60 złotych). Jeżeli jednak decydujesz się na dłuższy urlop lepiej kupić winietę miesięczną (koszt 80zł). Następnie potrzebna jest winieta austriacka, której dziesięciodniowy wariant kosztuje około 40 złotych. Niestety, winiety słowackie kosztują nieco więcej, bo koszt miesięczny to aż 30 euro, czyli mniej więcej 130 zł. Oczywiście chcąc ominąć ten koszt można zdecydować się na bezpłatne drogi krajowe, lecz często równa się to ze znacznym nadłożeniem trasy. 

SamolotJeżeli jednak wygodniej będzie ci udać się samolotem i uważasz, że jest to warte swojej ceny, to Istria wychodzi na przeciw Twoim wymaganiom. Bilet lotniczy z Warszawy do Puli, jednego z istryjskich miast, jest relatywnie tani. W czerwcu bilet dla jednej osoby (korzystając z usług firmy Ryanair) zamyka się kwocie 300zł. Naturalnie kolejne miesiące generują wyższe koszty, gdyż są one bardziej oblegane przez turystów.

Shuterstock


Wczasy w Istrii - koszt nocleguIstria to kierunek często wybierany przez turystów. Nic więc dziwnego, że ceny noclegu w hotelu są wyższe niż w Polsce. Prezentują się one następująco:
 • noc w 1-gwiazdkowym hotelu - 315 zł
 • noc w 2-gwiazdkowym hotelu - 361 zł
 • noc w 3-gwiazdkowym hotelu - 368 zł
 • noc w 4 gwiazdkowym hotelu - 636 zł
 • noc w 5 gwiazdkowym hotelu - 1525 zł


Oczywiście są to uśrednione ceny. Decydując się na nocleg w hotelu najlepiej przed wyjazdem zarezerwować miejsce, ponieważ na miejscu może okazać się, że nie ma dla nas pokoju. Oprócz tego warto sprawdzić konkretną cenę i lokalizację hotelu w Internecie, by mieć pewność, że miejsce położenia i warunki życia nam odpowiadają. 

CenyWalutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna, więc opisywane ceny będą w niej podawane wraz z polskim odpowiednikiem, byś wiedział ile pieniędzy przygotować. Warto też zaznaczyć, że obecnie 1 kuna chorwacka daje nam około 0,6 złotego.

Transport publiczny jest nieco tańszy niż w Polsce. Za bilet w jedną stronę zapłacimy około 90 groszy (1,4 kuny). Tutaj jednak kończą się tańsze odpowiedniki. Wynajem samochodu kosztuje około 500 kun, czyli 300 złotych. Bilet na autobus prywatnej firmy będzie kosztował nas około 10 kun (6zł).

Oczywiście każdego interesują też ceny żywności. Dla przykładu litr mleka w butelce lub w kartonie kosztuje około 70 groszy (1,1 kuny). Kilogram kiełbasy kosztuje około 11 złotych (19 kun) Jeżeli nie planujesz gotować na własną rękę to z pewnością przydadzą Ci się informacje o cenach posiłków w restauracjach. Prezentują się one następująco:
 • posiłek w taniej restauracji - około 10 złotych (15 kun)
 • posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji - 37 zł (60 kun)
 • McZestaw w restauracji McDonalds - 5,20 zł (8,5 kuny)
 • pół litra piwa - 2,40zł
 • woda (0,33l) - 80 groszy
 • kawa cappuccino - 80 groszy 


Jak zatem widać Istria to miejsce, gdzie ceny żywności są relatywnie tanie w porównaniu do Polski.

Shuterstock


Istria - co warto zwiedzić?Planując podróż na ten piękny półwysep warto wcześniej zaplanować sobie wszystkie atrakcje, które chcemy zobaczyć. 

Turyści spędzający wakacje na Istrii najczęściej zahaczają o miasto Pula. Słynie ono ze starożytnego amfiteatru (podobnego do Koloseum w Rzymie), na którym dawniej odbywały się walki gladiatorów. Oprócz tego warto zobaczyć liczne łuki triumfalne oraz wieczorny pokaz świetlny w porcie. 

Drugim najczęściej wybieranym miastem jest Porec. Jego najbardziej okazałym zabytkiem jest Bazylika Eufrazjana, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym miasto przyciąga licznymi uroczymi uliczkami oraz piękną starówką.

Turyści często odwiedzają również Kanał Limski, czyli 10 kilometrowy zalew znajdujący się pomiędzy Vrsarem a Rovinjem. W trakcie rejsu można podziwiać typowy chorwacki krajobraz, gdzie zieleń roślinności i błękit wody stykają się przez całą linię brzegową. Oprócz tej atrakcji wodnej Istria to także miejsce obfitujące w baseny i parki rozrywki, dlatego wszyscy fani pływania na pewno znajdą tam coś dla siebie. Jeżeli więc twoja lista wakacyjna nadal świeci pustkami - nie zwlekaj i jak najszybciej planuj podróż na Istrię!