tychy.info

Wiadomości

  • 21 lipca 2022

Wakacje w Kalabrii - co warto zobaczyć i jak zorganizować

Materiał partnera:

Kalabria położona jest na najbardziej wysuniętej na południe części Półwyspu Apenińskiego. Region ten otoczony jest Morzami: Jońskim i Tyrreńskim. Charakteryzuje się gorącym klimatem, lazurowym morzem oraz wybrzeżem zalanym słońcem. Jest to miejsce idealne na wakacje we Włoszech, ponieważ lato trwa tu już od początku kwietnia do końca października.

Shuterstock


Szczyty Apeninów otoczone są typowymi włoskimi wioskami o wąskich uliczkach, gajami oliwnymi i złotymi plażami, które obmywane są przez krystalicznie czyste wody Mórz Jońskiego oraz Tyrreńskiego. Wakacje w Kalabrii - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Kalabria - co warto wiedzieć?Włoski region Kalabria podzielony jest na pięć prowincji, w których znajduje się 5 największych miast tego regionu. Najważniejszą stolicą prowincji, w której znajdują się urzędy oraz departamenty rządowe, jest miasto Catanzaro, które leży na wybrzeżu Morza Jońskiego. Innymi prowincjami Kalabrii są: Crotone, Reggio di Calabria, Vibo Valentia oraz Cosenza. Z kolei, największym miastem Kalabrii jest Reggio Calabria, które nazywane było także miastem Fata Morgana. W tym górzystym regionie znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Sila, Park Narodowy Pollino oraz Park Narodowy Aspromonte. Jest tu również wiele zabytków historii i kultury oraz malownicze wybrzeże.
Kalabria należy do uboższych regionów Włoch, zwanych Mezzogiorno. Jednak dzięki znacznie rozwiniętemu przemysłowi region ten może zaoferować piękną, zachowaną przyrodę oraz niesamowicie czyste morze. Warto odwiedzić w Kalabrii także: Crotone, Gerace, Locri, Rosano, Regio Calabria i Sibari.
Wakacje w Kalabrii - TOP 6 atrakcji

Shuterstock


Parco Nazionale del Pollino - Park Narodowy PollinoMiłośnicy przyrody powinni zatrzymać się w Parku Narodowym Monte Pollino. Rozciąga się on w dużej części na terytorium regionu Kalabrii. Jego głównymi atrakcjami są: Valle del Fiume Lao, Gole del Raganello oraz Valle del Fiume Argentino. W Parco Nazionale del Pollino można uprawiać ulubione sporty takie jak na przykład: rafting, jazdę na rowerze górskim, spacery, wspinaczkę górską oraz wyprawy speleologiczne.

Catanzaro

Miasto Catanzaro jest stolicą Kalabrii od 1970 r. Jednak jego dawna stolica miasto Reggio Calabria nadal jest siedzibą rady miejskiej. Catanzaro to miasto, które zachwyca zarówno swoim naturalnym pięknem, jak i historycznymi zabytkami. Jest stosunkowo mało popularne wśród większości turystów, dlatego też warto je odwiedzić.

Le Castella i aragońska twierdza

Le Castella to niewielka miejscowość należąca do gminy Isola di Capo Rizzuto (Crotone), w której znajduje się jeden z najbardziej ciekawych zabytków w Kalabrii. Twierdza w La Castella połączona jest ze stałym lądem jedynie niewielkim pasem lądu. Jest to pozostałość po starożytnej "konstelacji zamków" obecnych w tych miejscach w czasach antycznych.

Tropea

Tropea leżąca w prowincji Vibo Valentia, jest z pewnością jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast Kalabrii. Kąpiel w jej błękitnych i przejrzystych jak na Malediwach wodach, jest wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. Dużą wartość historyczną ma w Tropea także Sanktuarium Santa Maria dell'Isola, które zostało zbudowane na skale.

Stilo

Urlop w Kalabrii nie może być uznany za w pełni satysfakcjonujący bez zobaczenia miasteczka Stilo, leżącego w prowincji Reggio Calabria. Stilo to mała miejscowość, w której urodził się słynny filozof Tommaso Campanella. To urocze miasteczko wydaje się odporne na upływ czasu. Jego historyczne centrum, wraz z bizantyjską Cattolica di Stilo, jest doskonale zachowane oraz stanowi główną atrakcję miasta i okolicy.

San Nicola Arcella

Jednym z najważniejszych przystanków podczas podróży po Kalabrii jest San Nicola Arcella, znajdujące się w prowincji Cosenza. Z tego małego miasteczka, położonego nad Morzem Tyrreńskim, rozciąga się niesamowity widok na całą Zatokę Policastro, począwszy od Wyspy Dino po Palinuro. Warto odwiedzić wieżę strażniczą znajdującą się w zatoce, zwaną Wieżą Crawforda oraz łuk skalny o nazwie Arco Magno.

Shuterstock


Pogoda - kiedy warto zaplanować wczasy w Kalabrii?Włoski region Kalabria charakteryzuje się ciepłym i łagodnym klimatem. Latem można się tu cieszyć od początku kwietnia do końca października. Co ciekawe region ten posiada najczystsze wody morza i plaże nie tylko na terenie Włoch, ale i w Europie.

Najlepszym czasem na zaplanowanie wczasów w Kalabrii jest okres od końca maja do końca września, kiedy temperatury powietrza wynoszą średnio około 30- 35°C. W lipcu, a zwłaszcza w sierpniu, temperatura bardzo często sięga około 40- 45° Celsjusza. Tak wysokie temperatury mogą być wówczas groźne i nieprzyjemne dla niektórych osób, a w szczególności dla osób starszych i rodzin z dziećmi.

Wakacje jak Kalabrii. Jak dojechać?W regionie Kalabria lub w jej pobliżu znajduje się kilka lotnisk w miastach tj.:
  • Lamezia Terme;
  • Reggio Calabria;
  • Neapol (Kampania);
  • Katania (Sycylia).


Przez Kalabrię poprowadzona jest także główna włoska trakcja kolejowa, która łączy Sycylię z północą Włoch. Można więc do Kalabrii dojechać także pociągiem.

Shuterstock