tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 24 lipca 2022

Kultura Osiedla - Osiedle Kultury. Rewitalizacja na Czułowie-Osadzie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

W roku 2022 programem Rewitalizacji dla miasta Tychy objęty jest Czułów Osada. To tu w czerwcu, lipcu i sierpniu Miejskie Centrum Kultury w Tychach angażuje najmłodszych mieszkańców proponując kreatywne działania, które zostaną na Czułowie na lata. Powstają ekologiczne drewniane kwietniki, a budynki mieszkalne ozdobią elementy ceramiczne tworzone właśnie przez Czułowian.

Rewitalizacja Czułowa - warsztaty dla Mieszkańców - 06.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Czułów Osada - ta najbardziej wysunięta na północ dzielnica Tychów znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych u wylotu z miasta - często jest miejscem mijanym samochodem lub autobusem w drodze do i z Katowic i kolejnych miast regionu.

Wystarczy jednak wejść między zabudowania przy ul. Katowickiej, by zobaczyć czułowski mikroświat z innej perspektywy. Spotkamy tutaj sporo zieleni, plac zabaw, wyremontowane uliczki oraz odnowione budynki, które nie straciły swojego pierwotnego śląskiego charakteru. Mieszkańcy dzielnicy znają się, dzieci wspólnie się bawią i to stanowi kanwę do działań podejmowanych w tym roku przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Rewitalizacji dla miasta Tychy odbywającej się od kilku lat pod nazwą „Kultura Osiedla - Osiedle Kultury”. Projekt ma w swoim założeniu nie tylko realnie wpłynąć na najmłodszych mieszkańców Osady, ale także pozostawić swój trwały ślad w tym miejscu na kolejne nawet kilkadziesiąt lat.

Dzielnica Osada po rewitalizacji - 07.2022 · fot. Mariusz Ślączka / MZBM Tychy


Od czerwca 2022 r. na Czułowie trwają warsztaty o czterech różnych tematykach - są one skierowane do dzieci i młodzieży z dzielnicy w wieku 6-17 lat. Zajęcia zainaugurował survival prowadzony przez doświadczonego instruktora, ekstremalnego podróżnika i naturalnego pedagoga ulicy, wychowującego się niegdyś na warszawskiej Pradze. Krzysztof Lewicki - chłopak z osiedla - wie, czym jest prawdziwy survival życia. Kolejnym typem zajęć są te z zakresu stolarstwa, prowadzone przez instruktorów z Fundacji Bobrowe Żeremia, pracujących w drewnie, z którego potrafią wyczarować nieprawdopodobne przedmioty i zrealizować najbardziej niezwykły projekt.

Rewitalizacja Czułowa - warsztaty dla Mieszkańców - 06.2022
Rewitalizacja Czułowa - warsztaty dla mieszkańców - 06.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Na Czułowie powstało 12 okazałych drewnianych skrzyń-donic, które docelowo zostaną umieszczone przed klatkami budynków na Osadzie. Te elementy małej architektury powstały od początku do końca rękami dzieci z pomocą Bobrowych Żeremi, a najmłodsi mieszkańcy Osady z chęcią sięgali po młotki, piły do drewna czy wkrętarki, by na koniec pomalować gotowe skrzynki impregnatem, który pozwoli cieszyć się kwietnikami przez długie lata. Podczas sierpniowych ogrodniczych zajęć z Kingą Kaźmierczak (hodowczynią własnych warzyw i owoców, twórczynią naturalnych kosmetyków) zasadzone zostaną kwiaty i zioła, które zostaną oddane w ręce mieszkańców Osady z nadzieją na ich doglądanie i pielęgnację.

Ostatni, może nawet najpiękniejszy warsztat prowadzi dla młodzieży ceramiczka Marta Piróg, która jest m.in. współautorką dwóch murali w Tychach - Zofii Nałkowskiej i Ryśka Riedla. Za sprawą i pod okiem artystki, podczas zajęć ceramicznych odbywających się w czułowskiej „Bazie” Placówce Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, powstają prace ceramiczne, które docelowo złożą się na mozaikę zdobiącą blendy okienne w budynkach Czułowa Osady. To kolejny trwały efekt Rewitalizacji - okna zapełnią się sztuką wychodzącą z rąk Marty i uczestników zajęć na podstawie projektu tej pierwszej, uwzględniającego dziecięcą kreatywność wypaloną w piecu.

Rewitalizacja Czułowa - warsztaty dla Mieszkańców - 06.2022
Rewitalizacja Czułowa - warsztaty dla mieszkańców - 06.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Każde działanie Rewitalizacji na Czułowie ma swój cel. Podczas survivalu nacisk jest kładziony na praktyczne umiejętności pozwalające radzić sobie sprytnymi rozwiązaniami w codziennych trudnościach, ale także wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości u uczestników zajęć. Podczas stolarki dzieci rozwijają zdolności manualne i zmysł techniczny, uczą się koncentracji i poznają trud pracy fizycznej i wartość przedmiotów, nawet tak zwyczajnych jak donica, na której zbudowanie potrzebują kilku godzin ostrożnej i precyzyjnej pracy. Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogą dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu. Ceramika rozwija kreatywność pozwalając na odciśnięcie w glinie swojej wizji artystycznej, która zostanie następnie wypalona w piecu ceramicznym.

Kolejne tyskie osiedle przechodzi Rewitalizację. Działania podejmowane w tym roku na Czułowie uczą nowych umiejętności uczestników zajęć, pozostawią swój ślad w tym miejscu na kolejne lata, a podsumowaniem Kultury Osiedla - Osiedla Kultury będzie także album fotograficzny, będący reportażem z przebiegu wszystkich spotkań. Mikrodziałania ponownie przyniosą efekty w następnej z tyskich małych ojczyzn.

Harmonogram warsztatów

Survival - 13.06, 20.06, 01.08, 08.08.2022 r. g. 16.00-19.00
Ceramika - 30.06.2022 g. 14.00-17.00
Stolarka - 07.07, 13.07.2022 g. 9.00-15.00
Kwietniki - 11.08.2022 g. 16.00-19.00

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Współorganizatorzy: BAZA Placówka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży - MOPS Tychy, KS 1920 Czułowianka Tychy

Najnowsze informacje nt. działań można znaleźć na:
kultura.tychy.pl/
www.facebook.com/mcktychy
www.instagram.com/mcktychy

Kultura Osiedla - Osiedle Kultury. Rewitalizacja na Czułowie-Osadzie

ar / tychy.info
źródło: Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj